06.11.2018, 00:00

Ktorým penzistom dvihne štát dávky?

Vianočné príspevky, prepočítané staropenzie, ale aj valorizácia opäť o nejaké euro zdvihnú penzie. Kto sa poteší zvýšenej sume a ako je to s ďalším priznávaním dôchodkov, odpovedajú odborníci Sociálnej poisťovne.

Ktorým penzistom dvihne štát dávky?
Zdroj: Reuters

1. Najvyšší príspevok
Ktorí dôchodcovia dostanú najvyšší vianočný príspevok?
Maximálny vianočný príspevok bude 87,26 eura a dostanú ho tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok najviac 205,07 eura mesačne. Poberateľom dôchodkov od 205,08 eura do 572,40 eura mesačne bude patriť vianočný príspevok podľa sumy vyplácaného dôchodku v rozpätí od 87,26 eura do 21,15 eura. Ak dôchodok alebo úhrn všetkých dôchodkov bez ohľadu na to, kto je ich platiteľom, nepresiahne 410,14 eura mesačne, vianočný príspevok sa aj v roku 2018 vyplatí spolu s jednorazovým zvýšením 12,74 eura. Vianočný príspevok s jednorazovým zvýšením v roku 2018 tak bude maximálne 100 eur. Vyplýva to z novely zákona, ktorú 18. septembra 2018 schválil parlament.

2. Kalkulačka na webe
Musia dôchodcovia o príspevok žiadať?
Nie, nie je to potrebné. Sociálna poisťovňa ho automaticky vyplatí všetkým tým, ktorí naň majú nárok. Aj v tomto roku sa bude dať na jeho výpočet použiť kalkulačka na webe Sociálnej poisťovne. Pomocou nej ľahko zistíte výšku svojho príspevku. Uverejnená bude počas novembra.

3. Zmeškané povinnosti
Vyplácajú mi penziu aj zo zahraničia, mám nejaké povinnosti, aby som príspevok dostala?
Mali ste aktuálnu sumu, ktorú im vypláca zahraničná inštitúcia sociálneho poistenia, do konca septembra oznámiť Sociálnej poisťovni. Ak však od posledného oznámenia nedošlo k zmene sumy vyplácaného dôchodku zo zahraničia, dôchodca nemusí nič oznamovať. Sumu dôchodku zo zahraničia je potrebné oznámiť, ak Sociálna poisťovňa vypláca dôchodok alebo viaceré dôchodky najviac v sume 572,40 eura mesačne. V takom prípade bolo potrebné vyplniť tlačivo Oznámenie sumy dôchodku vyplácaného z cudziny, ktoré je uverejnené na webe Sociálnej poisťovne v časti Formuláre a je k dispozícii aj v pobočkách Sociálnej poisťovne.


4. Exekučné zrážky
Podliehajú vianočné príspevky exekúciám?
Nie, nepodliehajú. Vianočný príspevok je štátna soc

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.