12.11.2018, 00:00

Kedy a ako musíte o studňu požiadať

Pri riešení vlastnej studne je rozhodujúce, či vám postačuje vodu z nej čerpať ručne, alebo ňou chcete zásobovať celý dom. Ak totiž chcete zdroj s čerpadlom, hovoríme už o vodnej stavbe, na ktorú potrebujete stavebné povolenie. Desať bodov, ktorými by ste sa mali riadiť, vymenúva Dušan Slávik, advokát a konateľ advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners.

Kedy a ako musíte o studňu požiadať
Zdroj: Peter Mayer

1. Domová studňa
Za vodnú stavbu sa nepovažuje domová studňa, z ktorej sa podzemná voda čerpá ručne. Ak vodu čerpáte inak ako ručne, váš zdroj sa pokladá za vodnú stavbu. Ak máte pochybnosti, či ide alebo nejde o vodnú stavbu, požiadajte o rozhodnutie orgán štátnej vodnej správy.

2. Zdroj pre domácnosť
Povolenie na stavbu, zmenu, alebo odstránenie studne ako vodnej stavby, z ktorej vaša domácnosť využíva podzemnú vodu, vám vydá obec. V iných situáciách povoľuje stavbu okresný úrad a výnimočne okresný úrad v sídle kraja.

3. Neplatné povolenie
Od 15. januára 2015 platí nový vodný zákon. Ak ste získali povolenie na studňu pred týmto dátumom, musíte stavebné povolenie zladiť s novým zákonom. Treba tak urobiť najneskôr do 31. decembra 2018. Inak povolenie prestane platiť. Novela má zabezpečiť hydrogeologickú bezpečnosť. Po novom musí byť technický stav studne taký, aby v prípade sucha vodná stavba neohrozovala okolité a aby tak neprišli o svoju vodu.
Zmena sa však nevzťahuje na odber podzemných vôd.


4. Podzemný zdroj
15. marca 2018 začala platiť aj novela vodného zákona o odbere podzemných vôd. Ak ste na odber dostali povolenie pred 14. marcom 2018, musíte do 31. decembra 2020 obsah povolenia zladiť s novelou. V opačnom prípade môžete o povolenie na od

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.