StoryEditor

Pri pálení alkoholu sa pripravte na povinnosti

12.11.2018, 23:00
Od budúceho roka má domáce pálenie znovu zelenú. Dovtedy je ešte stále postavené mimo zákona.

Ľudia budú môcť po novom pre vlastnú spotrebu vypáliť ročne 25 litrov pálenky. Už od budúceho roku. Tento horný limit pre domáce pálenie sa vzťahuje na osobu, rovnaký limit 25 litrov sa však vzťahuje aj na domácnosť. V prípade štvorčlennej rodiny teda nemôžete vypáliť sto litrov alkoholu, ale aj v tomto prípade zákonom povolené maximum nesmiete prekročiť.


To je v skratke všetko, čo môžete v tomto prípade robiť bez obmedzení. Ďalej nasledujú už len byrokratické povinnosti. „V prvom rade musíte do 15 dní oznámiť ministerstvu pôdohospodárstva kúpu certifikovaného destilačného zariadenia,“ vysvetľuje Veronika Kachaňáková z HMG Advisory Group. „Prílohou oznámenia bude čestné vyhlásenie o tom, že spĺňa všetky podmienky pre súkromnú výrobu destilátu,“ pokračuje. Ak tieto podmienky splníte, ministerstvo vám udelí potvrdenie o držbe destilačného zariadenia. A vaše domáce pálenie alkoholu bude už legálne.


Úradná odysea pokračuje
Ak si myslíte, že tým sa pre vás byrokratické povinnosti končia, ste na omyle. Úradnícka mašinéria sa ešte len zahrieva. Po tom, čo dostanete potvrdenie o držbe, musíte do 15 dní na colný úrad podať žiadosť o zaradenie do evidencie súkromných výrobcov destilátu a vyžiadať si potvrdenie o evidencii. K nej musíte pripojiť technickú...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 16:11