13.11.2018, 16:05

Zo dňa na deň bez bytu. Pozor, takto ľahko môžete prísť o majetok

Prišli ste o pozemok alebo váš manžel zadlžuje rodinu? Neodkladajte riešenie. Konajte včas a využite všetky právne páky, ktorými ochránite svoje vlastníctvo. Kúpte si v stredu (14. 11.) Hospodárske noviny a dozviete sa aj ako podať žalobu na ochranu vlastníckeho práva.

Manželka prišla o byt bez toho, aby podpísala kúpnu zmluvu. Podľa právnikov to možné je a dá sa voči tomu brániť. 

„Ak sú bezpodieloví spoluvlastníci nehnuteľnosti predávajúci, na kúpnej zmluve sa vyžaduje ich úradne osvedčený podpis,“ upozorňuje úrad geodézie.

Hoci predaj nehnuteľnosti bez súhlasu manželky je neplatným úkonom, neplatným je len relatívne, tvrdí advokát Marek Hraška. „Znamená to, že kým manželka neplatnosť predaja aktívne nenamietne, považuje sa predaj za platný,“ objasňuje.

Ako sa brániť: Ak k takej situácii predsa len došlo, musí sa podľa advokáta manželka obrátiť na súd do troch rokov, odkedy došlo k podpisu kúpnej zmluvy, a namietať neplatnosť prevodu nehnuteľnosti. Potom by ju mala získať naspäť.

Ďalej sa dočítate aj, ako sa brániť, ak:

– Vás sused pripravil o pozemok vydržaním

–  Rodičia darovali byt len jednému zo súrodencov

– Predali vašu nehnuteľnosť a vy sa o tom dozviete až dodatočne

– Prišli ste o možnosť odkúpiť podiel na pôde

– Kedy dostanete právnika hradeného štátom.

Kúpte si Hospodárske noviny už v stredu (14. 11.)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.