18.11.2018, 17:30

Dedíte alebo predávate les či pôdu? Pozor, hrozia vám tieto riziká

Zdedili ste kúsok lesa a lúky v hore po starých rodičoch? Myslíte si, aký lukratívny obchod urobíte, ak ich predáte? A poznáte všetky zákony, ktorými sa treba riadiť pri predaji lesa a lúk? Sú rozdielne. Pri ich neznalosti môžete urobiť viac škody, ako úžitku. O rozdieloch a o tom, aké doklady a potvrdenia potrebujete, si prečítate (v pondelok) 19.11. v Hospodárskych novinách.

Dedíte alebo predávate les či pôdu? Pozor, hrozia vám tieto riziká

Pri predaji poľnohospodárskych a lesných pozemkov treba vždy postupovať podľa zákona o zamedzení drobenia pozemkov. Rozhodnutím súdu alebo dedičským konaním nemôže vzniknúť parcela alebo spoluvlastnícky podiel vo výmere menšej ako päťtisíc štvorcových metrov, ak ide o lesný pozemok. V prípade, ak sa predáva spoluvlastnícky podiel na spoločnom lesnom pozemku, si treba dať pozor aj na povinnosť ponúknuť svoj podiel spoločenstvu.

Ak parcela nie je v katastri vedená ako lesný pozemok, ale ako orná pôda, chmeľnica, vinica, ovocný sad alebo trvalý trávnatý porast, medzi ktoré patria aj lúky a háje, postupuje sa pri predaji podľa zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy. Zákon z roku 2014 ukladá kupujúcemu i predávajúcemu množstvo povinností. Napríklad dvakrát zverejniť ponuku na internetovom portáli ministerstva pôdohospodárstva. Raz sa tu uverejní ponuka verejne len pre susedné obce a druhýkrát pre celé Slovensko. Dodnes nik nechápe, ako si predstavoval tvorca zákona ohraničiť v prvom kole obsah internetu na ,susedné obce‘. Na zverejnenie a aj na prihlásenie na ministerskom portáli musíte mať občiansky preukaz s čipom.

Súkromník alebo celé spoločenstvo musí hospodáriť podľa zákona o lesoch. Znamená to mať vypracovaný program starostlivosti o lesy, ktorý predpisuje, čo vo svojom lese majú robiť. Čo môžu ťažiť, ale nielen ťažiť, kde majú čo vysadiť, kde majú urobiť prerezávku mladého porastu, ako sa o les starať, aby bol zdravý a pekný a prinášal všetkým úžitok. V rámcoch daných zákonom o lesoch sa vlastník môže pohybovať na svojom majetku úplne komfortne a bez problémov. So starostlivosťou o les potom súvisí aj ťažba a predaj dreva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.