StoryEditor

Dedíte alebo predávate les či pôdu? Pozor, hrozia vám tieto riziká

18.11.2018, 16:30
Autor:
vegveg
Zdedili ste kúsok lesa a lúky v hore po starých rodičoch? Myslíte si, aký lukratívny obchod urobíte, ak ich predáte? A poznáte všetky zákony, ktorými sa treba riadiť pri predaji lesa a lúk? Sú rozdielne. Pri ich neznalosti môžete urobiť viac škody, ako úžitku. O rozdieloch a o tom, aké doklady a potvrdenia potrebujete, si prečítate (v pondelok) 19.11. v Hospodárskych novinách.

Pri predaji poľnohospodárskych a lesných pozemkov treba vždy postupovať podľa zákona o zamedzení drobenia pozemkov. Rozhodnutím súdu alebo dedičským konaním nemôže vzniknúť parcela alebo spoluvlastnícky podiel vo výmere menšej ako päťtisíc štvorcových metrov, ak ide o lesný pozemok. V prípade, ak sa predáva spoluvlastnícky podiel na spoločnom lesnom pozemku, si treba dať pozor aj na povinnosť ponúknuť svoj podiel spoločenstvu.

Ak parcela nie je v katastri vedená ako lesný pozemok, ale ako orná pôda, chmeľnica, vinica, ovocný sad alebo trvalý trávnatý porast, medzi ktoré patria aj lúky a háje, postupuje sa pri predaji podľa zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskej pôdy. Zákon z roku 2014 ukladá kupujúcemu i predávajúcemu množstvo povinností. Napríklad dvakrát zverejniť ponuku na internetovom portáli ministerstva pôdohospodárstva. Raz sa tu uverejní ponuka verejne len pre susedné obce a druhýkrát pre celé Slovensko. Dodnes nik nechápe, ako si predstavoval tvorca zákona ohraničiť v prvom kole obsah internetu na ,susedné obce‘. Na zverejnenie a aj na prihlásenie na ministerskom portáli musíte mať občiansky preukaz s čipom.

Súkromník alebo celé spoločenstvo musí hospodáriť podľa zákona o lesoch. Znamená to mať vypracovaný program starostlivosti o lesy, ktorý predpisuje, čo vo svojom lese majú robiť. Čo môžu ťažiť, ale nielen ťažiť, kde majú čo vysadiť, kde majú urobiť prerezávku mladého porastu, ako sa o les starať, aby bol zdravý a pekný a prinášal všetkým úžitok. V rámcoch daných zákonom o lesoch sa vlastník môže pohybovať na svojom majetku úplne komfortne a bez problémov. So starostlivosťou o les potom súvisí aj ťažba a predaj dreva.

01 - Modified: 2023-03-30 21:41:00 - Feat.: - Title: Zákony zasahujúce do podnikania budú účinné iba k januáru alebo júlu, rozhodli poslanci 02 - Modified: 2023-03-30 11:20:15 - Feat.: - Title: Austrálsky parlament schválil emisné limity pre veľkých znečisťovateľov 03 - Modified: 2023-03-30 08:37:29 - Feat.: - Title: Môže za to Brusel, vyhovárajú sa Maďari, ktorí z eurofondov postavili chodník v korunách stromov bez stromov 04 - Modified: 2023-03-24 11:40:34 - Feat.: - Title: Pre skorý začiatok sezóny lesných požiarov v Španielsku evakuovali stovky ľudí, horí 1000 hektárov 05 - Modified: 2023-03-21 15:44:07 - Feat.: - Title: Neschválenie viacerých zákonov by zásadne ohrozilo plnenie plánu obnovy, tvrdí šéfka sekcie Vašáková
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. apríl 2023 00:28