27.11.2018, 00:00

Ako sa môžete brániť proti verdiktu inšpekcie práce

Ak inšpekcia práce vo firme objaví nedostatky, máte možnosť sa proti jej záverom odvolať na Národný inšpektorát práce, a neskôr až na súd.

Ako sa môžete brániť proti verdiktu inšpekcie práce
Zdroj: Dreamstime

Ak vás neočakávane vo firme navštívi kontrola z inšpektorátu práce, nikdy to nie je príjemné. Inšpektori si môžu u zamestnávateľov posvietiť na množstvo vecí, za ktoré sú podnikatelia zodpovední. Ak vo firme odhalia porušenie pravidiel pri zamestnávaní, môžu uložiť vysokú pokutu.


Proti rozhodnutiu inšpekcie sa môžete brániť niekoľkými spôsobmi. V prvom rade sa vyjadriť do protokolu o zisteniach kontroly. Ak inšpektori vyjadrenie nebudú akceptovať, môžete sa odvolať na Národný inšpektorát práce s požiadavkou, aby rozhodnutie nižšieho orgánu zrušil. Ak vaše námietky odmietne aj ten, zostáva vám posledná možnosť. Obrátiť sa na všeobecný súd, aby preskúmal rozhodnutie inšpekcie.


Priebeh kontroly
Kontrolóri vo väčšine prípadov o inšpekcii zamestnávateľov vopred neinformujú. Pri neohlásenej kontrole totiž často odhalia porušenia, ktoré zamestnávatelia nestihli zakryť. Existuje možnosť aj ohlásenej kontroly, pri ktorej inšpektorát práce v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.