28.11.2018, 00:00

Prijatie daru je prejav slobodnej vôle

Zanechať majetok svojim deťom môžete tak, že im ho darujete. Tu je nutné správne spísať darovaciu zmluvu. Čo v nej treba uviesť a čo určite nesmie chýbať, vysvetľujú odborníci z advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková.

Prijatie daru je prejav slobodnej vôle
Zdroj: Dreamstime

A. Dôležité je označenie zmluvných strán. Okrem všeobecných náležitostí je pri prevode nehnuteľnosti nutné uviesť rodné číslo, ktoré je potrebné pri zápise do katastra.

B. Každá zmluva musí obsahovať predmet darovania, teda uvedenie toho, čoho sa týka.

C. Ak sa prevádza vec v podielovom či bezpodielovom spoluvlastníctve, musia s tým súhlasiť všetci spoluvlastníci. Tomu musí zodpovedať aj formulácia, že vec darujú z bezpodielového spoluvlastníctva do výlučného majetku.


D. Pri prevode domu alebo pozemku stačí jednoduchšie označenie. Dôležité je uviesť parcelné číslo, výmeru, súpisné číslo stavby a jej popis. Ak však ide o byt, je potrebné označiť ho presne tak, ako to vyžaduje zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Pri prevode poľnohospodárskej pôdy musia byť splnené podmienky podľa zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.

E. Darovacou zmluvou sa bezodplatne prenecháva vec do vlastníctva inej osobe, ktorá ju dobrovoľne a slobodne prijíma ako dar.

F. Aj keď ide o bezodplatný prevod, je vhodné uviesť, v akom stave sa vec nachádza, či si ju obdarovaný prehliadol, prípadne či mal možnosť zistiť, aké vady má. Zamlčanie niektorej zo skutočností či uvedenie nepravdivej skutočnosti, ktorá by mala vplyv na prevod, je možné zabezpečiť zmluvnou pokutou. Zároveň sa dá uplatniť si právo na odstúpenie od zmluvy.

G. Dojednania závisia od zmluvných strán. Ide najmä o odovzdanie nehnuteľnosti, prepisy energií alebo podanie návrhu na vklad.

H. Zmluva by mala obsahovať klasické vyhlásenia o slobodnej a vážnej vôli zmluvných strán a o spôsobe vykonávania prípadných zmien. V závere musia byť podpisy zúčastnených strán.

Zdroj: Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

Vzor darovacej zmluvy
DAROVACIA ZMLUVA
(prevod vlastníctva k nehnuteľnosti)
uzatvorená podľa § 628 a nasledujúcich zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov
(ďalej aj ako Zmluva)

A.
Darca:
Meno a priezvisko:
Rodné priezvisko:
Rodné číslo:
Dátum narodenia:
Trvalý pobyt:
Osobný stav:
Štátna príslušnosť:
(ďalej

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.