16.12.2018, 17:30

​Tešíte sa na vyššiu penziu? Zistite, či sa týka aj vás

Každý rok sa penzie valorizujú. V budúcom roku však podľa iného kľúča. Ak chcete vedieť, o koľko, kúpte si v pondelok 17.12. Hospodárske noviny. Dočítate sa tiež, akú sumu navyše dostanete, ale aj, ako sa mení spôsob určovania veku odchodu do dôchodku.

​Tešíte sa na vyššiu penziu? Zistite, či sa týka aj vás
Zdroj: Zdroj: Dreamstime
Penzie sa zvýšia buď o 2,6 percenta, najmenej však o pevnú sumu určenú ako dve percentá z priemernej mesačnej sumy dôchodku. Hranica, od ktorej platí zvýšenie o 2,6 percenta, je dôchodok 334 eur. Kto má menší dôchodok ako 334 eur, tomu sa budú dôchodky valorizovať o pevnú sumu , čo je pre budúci rok 8,70 eur. Prvý raz budú vyplatené za mesiac január 2019 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2019 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2019. 


Týka sa to starobných dôchodkov, ale aj predčasných starobných, invalidných, vdovských, vdoveckých a sirotských. Ak však poisťovňa vypláca poistencovi preddavok na dôchodok, ten nie je možné zvýšiť. Bude to možné až pri jeho definitívnom priznaní, a to buď od 1. januára 2019, alebo odo dňa definitívneho priznania dôchodku v roku 2019.
Počas budúceho roka sa ale nezvýšia vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky vypočítané zo starobného, predčasného starobného alebo invalidného dôchodku, ktorý už v roku 2019 bol zvýšený. Ide o situáciu, keď napríklad poberateľ starobného dôchodku dostane zvýšený dôchodok od 1. januára 2019, v marci 2019 zomrie a jeho manželka požiada o vdovský dôchodok. Vdovský dôchodok manželky poisťovňa vypočíta z už zvýšeného starobného dôchodku manžela. Preto sa jej vdovský dôchodok už nanovo za rok 2019 navyšovať o valorizáciu nemôže.
Od nového roka sa mení spôsob určovania veku odchodu do dôchodku. Dôchodkový vek je stanovený na 62 rokov a šesť mesiacov a vzťahuje sa na ľudí narodených v roku 1957.
Ak chcete vedieť viac, kúpte si v pondelok 17.12. Hospodárske noviny. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.