17.12.2018, 18:30

K údajom o ovzduší či prírodných vplyvoch sa dostanete jednoduchšie

Získať vyhodnotenie, aké sú prírodné vplyvy na pozemku, kde chcete stavať,bude v budúcnosti jednoduché. Priestorové údaje pomôžu určiť, či sa na konkrétnom území nenachádza skládka odpadov alebo iná environmentálna záťaž. A dozviete sa aj to, aký je v danej lokalite stav ovzdušia.

K údajom o ovzduší či prírodných vplyvoch sa dostanete jednoduchšie
Zdroj: LUXENT

Ministerstvo životného prostredia zosúladí takzvané Datasety, v ktorých občania či podnikatelia nájdu informácie o kvalite prostredia, kde by chceli stavať. Vyzvanie na projekt z dielne envirorezortu zverejní Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

Financovaný bude z fondov Európskej únie sumou 9 694 657 eur. Stavitelia môžu na základe zverejnených datasetov získať informácie napríklad o tom, či oblasť ich záujmu nie je v záplavovom alebo chránenom území. Slúžia však tiež napríklad na tvorbu dokumentácie pri územnom plánovaní alebo na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Priestorové informácie
Doteraz sa občania a podnikatelia vedeli dostať len k časti takýchto údajov a služieb, a to cez Register priestorových informácií. Tento poskytuje popisné informácie vo forme katalógu a záujemcovia v ňom nájdu údaje a služby podľa ich potrieb.

Nezdokumentované informácie 
Veľa informácií však stále nie je zdokumentovaných a mnohé obsahujú nesprávne, neúplne a neaktuálne informácie. Tento stav spôsoboval, že užívatelia strávili pri ich hľadaní veľmi veľa času, pretože sa nachádzali v nejednotnej a zložitej štruktúre webových sídiel či iných portálov. Vďaka projektu ministerstva životného prostredia sa občania aj podnikatelia dostanú k potrebným informáciám cez vytvorené datasety oveľa jednoduchšie.

Tri kategórie 
Priestorové údaje, ktoré budú ľahšie prístupné, rozdelil envirorezort do troch kategórií. V prvej sú údaje pre hlavné oblasti monitoringu životného prostredia, konkrétne informácie o vode, ovzduší, hluku, priemysle, odpadoch, ako aj o prírode a biodiverzite.

V druhej skupine sa nachádzajú údaje napríklad o povrchu krajiny, geológii, budovách či pôde. V poslednej kategórii budú informácie napríklad o uliciach, doprave, ako aj o zeleni.

Vyzvanie na národný projekt bude spolu s ďalšími podrobnými informáciami zverejnené na webových stránkach www.informatizacia.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 12. marec 2019.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.