08.01.2019, 00:00

Nájdite si vhodného zamestnanca

Podnikateľom pribudla od januára ďalšia povinnosť voči úradom práce. Tie im však ponúkajú aj rôzne formy pomoci, aby sa tak zlepšilo podnikateľské prostredie.

Nájdite si vhodného zamestnanca
Zdroj: Dreamstime

1. Nahlásenie voľného pracovného miesta

Od 1. januára 2019 musí každý zamestnávateľ oznámiť voľné pracovné miesto a jeho charakteristiku úradu, v územnom obvode ktorého sa pracovné miesto nachádza. Toto sa nevzťahuje len na také pracovné miesto, o ktorom zamestnávateľ poskytuje údaje do informačného systému verejnej správy, napríklad ak sa zamestnávateľ riadi zákonom o štátnej službe.

Voľné pracovné miesta môže zamestnávateľ nahlásiť na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny dvomi spôsobmi. Buď tak urobí online prostredníctvom webovej stránky www.istp.sk. bezplatne alebo na www.profesia.sk či www.kariera.sk s príslušným poplatkom. Po zverejnení na týchto portáloch bude úrad práce považovať zákonnú povinnosť nahlásiť voľné pracovné miesto za splnenú.

Druhou možnosťou, ako prihlásiť voľné pracovné miesto, je, že zamestnávateľ vyplní tlačivo nahlášky voľných pracovných miest, ktoré odošle poštou, faxom alebo elektronickou poštou na príslušný úrad práce.


Ak zamestnávateľ nahlasuje voľné pracovné miesto, ktoré je vhodné aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, je povinný nahlásiť ho na úrade práce, v územnom obvode ktorého sa voľné pracovné miesto nachádza. Môže to urobiť osobne, telefonicky alebo poštou na príslušnom úrade práce, prostredníctvom internetovej stránky www.upsvr.gov.sk vyplnením nahlášky voľných pracovných miest alebo prostredníctvom bezplatného internetového portálu www.istp.sk. Iba tak bude úrad považovať povinnosť nahlásiť voľné pracovné mie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.