09.01.2019, 00:00

Ako vyplníte e-tlačivo priznania za firemné autá

Do konca januára sa podávajú daňové priznania k dani z motorových vozidiel. Tí, ktorí už tento proces absolvovali vlani a komunikujú s Finančnou správou elektronicky, dostanú predvyplnené priznanie. Údaje musíte skontrolovať a aktualizovať podľa skutočného stavu používania vozidiel.

Ako vyplníte e-tlačivo priznania za firemné autá
Zdroj: Reuters

I. Oddiel – Údaje o daňovníkovi
Riadky od 01 až po 12 sú predvyplnené z registra informačného systému Finančnej správy. Ak ste neoznámili zmeny na príslušnom daňovom úrade, v predvyplnenom priznaní nemohli byť uvedené. Vyplnenie riadka 13 – telefónne číslo a riadka 14 – e-mailová adresa/faxové číslo sa ponecháva na doplnení toho, kto vypĺňa a podáva priznanie.

II. Oddiel – Údaje o osobe, ktorá podáva daňové priznanie
Vyplní osoba, ktorá podáva priznanie.

III. Oddiel – Výpočet dane
Predvyplnené riadky 01 až 21 za jednotlivé vozidlá vychádzajú z údajov, ktoré boli v poslednom priznaní za rok 2017, ak ste ho podávali. Na základe týchto údajov bol vykonaný prepočet v riadkoch priznania podľa pravidiel pre zdaňovacie obdobie 2018.

V predvyplnenom priznaní sú zohľadnené a neuviedli sa vozidlá, pri ktorých ste v predchádzajúcom priznaní za zdaňovacie obdobie 2017 vyplnili v riadku 02 dátum zániku daňovej povinnosti, alebo motorové vozidlá, za ktoré ste podali samostatné neštruktúrované oznámenia o zániku daňovej povinnosti k 31. 12. 2016 podľa paragrafu 8 odseku 6 zákona o dani z motorových vozidiel, to znamená, že o vozidle ste neúčtovali.


Určenie zníženia/zvýšenia ročnej sadzby dane v riadku 13 zodpovedá aktuálnemu zdaňovaciemu obdobiu v závislosti od dátumu prvej evidencie vozidla a systém určí prepočet na ročnú sadzbu v riadku 14.

Riadok 19 má nastavený fiktívny (maximálny možný) počet mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie. Prípadný zánik daňovej povinnosti v riadku 02 musíte do predvyplneného priznania manuálne doplniť. Na základe tohto zápisu sa automaticky vykoná prepočet reálneho počtu mesiacov v riadku 19. Podľa zobrazeného chybového hlásenia manuálne opravíte počet mesiacov v riadku 19 na správny.

Výnimkou sú vozidlá, pri ktorých sa systémom nepredvyplnili všetky riadky priznania. Z priznania za zdaňovacie obdobie 2

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.