11.01.2019, 00:00

Znížiť základ dane si môžu aj dohodári

Aké novinky v oblasti nezdaňovaných príjmov v minulom roku nastali a aké chyby robia daňovníci najčastejšie priblížil v rozhovore daňový poradca zo spoločnosti V4 Tax Tomáš Janoušek.

Znížiť základ dane si môžu aj dohodári
Zdroj: Dreamstime

Môžu si nezdaniteľnú časť základu dane uplatniť všetci daňovníci automaticky?
Nezdaniteľnú časť základu dane si môžu daňovníci uplatniť len na takzvané aktívne príjmy, to znamená na príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Teda nezdaniteľnú časť základu dane si môžu uplatniť aj ľudia pracujúci na dohodu.


Čo sa zmenilo ohľadne príjmov, ktoré sa nezdaňujú od minulého roka? Na čo by si ľudia mali dať najväčší pozor?
Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, sa za posledný rok nezmenili, až na výnimku zavedenia zdanenia dividend, zníženia základného imania a výplaty prostriedkov z kapitálového fondu z príspevkov. Od januára 2018 bola zavedená novinka oslobodenia od dane vo forme plnenia poskytnutého zamestnancovi od zamestnávateľa s cieľom zabezpečenia dopravy zamestnanca na miesto výkonu práce a späť, ako aj suma daňového zvýhodnenia na zaplatené úroky pri úveroch na bývanie. Významnou novinkou v oblasti dane z príjmov je od roku 2019 zavedenie podmienok zdanenia virtuálnej meny.


Aké chyby najčastejšie robia ľudia v nezdaniteľných príjmoch?
Najčastejšou chybou je opomenutie zdaňovania nepeňažného príjmu vo forme firemného auta používaného aj na súkromné účely. V prípade príjmov oslobodených od dane vznikajú štandardne najčastejšie chyby pri posudzovaní oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia, pričom sa prihliada aj na zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti. Ďalšou častou chybou, s ktorou sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.