StoryEditor

Účtujte po novom aj storno výdavky

14.01.2019, 23:00
Štát pripravil opatrenia v účtovníctve. Rovnako sa zmenil zákon o dani z pridanej hodnoty. Koho a ako sa dotknú zmeny, vysvetľujú odborníci.

Odpovedá Miroslava Kvočáková, spoločnosť Tpa Tax

1. Postup pri ocenení
Ministerstvo financií na sklonku minulého roka upravilo niektoré postupy pri účtovaní. Ktorých podnikateľských subjektov sa táto zmena týka?
Od 1. novembra 2018 bolo zákonne spresnené, ako postupovať pri ocenení a účtovaní virtuálnych mien. Uvedená novinka v účtovaní sa týka všetkých subjektov, ktoré nejakým spôsobom nadobudnú virtuálnu menu, či už účtujú v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. Subjekty účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva čaká od 1. januára 2019 niekoľko ďalších zmien.

2. Podvojné účtovníctvo
O aké zmeny pri účtovaní virtuálnej meny konkrétne ide? Ako sa prejavia v praxi?
V podvojnom účtovníctve virtuálnu menu považujeme za krátkodobý finančný majetok. Virtuálna mena, služba a majetok nadobudnuté výmenou za virtuálnu menu sa oceňujú ku dňu nadobudnutia reálnou hodnotou. Reálnu hodnotu virtuálnej meny na tieto účely predstavuje trhová cena, ktorá sa zisťuje spôsobom určeným účtovnou jednotkou zo zvoleného verejného trhu s virtuálnou menou. Na ocenenie úbytku virtuálnej meny sa použije spôsob ocenenia aritmetickým priemerom alebo metódou first in first out. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa virtuálna mena nepreceňuje na reálnu hodnotu.

3. Virtuálna mena
Čo sa týka jednoduchého účtovníctva, hovoríte o viacerých novinkách. Môžete ich uviesť?
V jednoduchom účtovníctve okrem účtovania virtuálnych mien došlo k zmenám aj v mnohých ďalších oblastiach. Nové postupy sa musia uplatňovať napríklad v doplnení výdavkov, ktoré sa účtujú ako ostatné výdavky, v účtovaní poskytnutých peňažných prostriedkov záložcovi a v oddelenom účtovaní príjmov a výdavkov v účtovnej jednotke, ktorá je poskytovateľom sociálnej služby.


4. Dlhodobý majetok
V ktorých ďalších oblastiach treba rátať s novými postupmi účtovania v tomto roku?
Zmeny na základe opatrení sa dotknú aj účtovania v knihe dlhodobého majetku, v knihe účet v banke a pokladničnej knihe, účtovania sociálneho fondu, výdavkov spojených s vlastným chovom zvierat, zľavy z ceny poskytnutej k uhradeným zásobám a účtovania vzájomného zápočtu pohľadávok. Ďalej sem patrí účtovanie pohľadávok u záložnéh...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-05-21 15:15:31 - Feat.: - Title: Expert na Rusko: Putin je čoraz paranoidnejší, bojí sa atentátov a stále viac sa podobá Hitlerovi 02 - Modified: 2022-05-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Analytik: Francúzsko s Nemeckom ovláda biznis. Čaká Ukrajinu „nový Mníchov“? 03 - Modified: 2022-05-19 12:57:50 - Feat.: - Title: Putin je had, ktorý čaká, kým niekoho uhryzne. Expert zároveň prezradil, čo by jadrový útok spravil s Ruskom 04 - Modified: 2022-04-26 11:43:27 - Feat.: - Title: Menej známa stránka elektromobilov: Parkovanie bez nabíjania vás vyjde draho 05 - Modified: 2022-04-21 23:15:48 - Feat.: - Title: Slovensko zasiahol saharský piesok. Tomuto sa pri umývaní auta vyhnite, inak ho poškodíte
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. október 2022 00:01