13.01.2022, 18:00

Nielen auto vo firme vám zníži dane. Štátu zaplatíte menej, ak použijete tieto triky

Mnohí podnikatelia preferujú spoluprácu so živnostníkmi namiesto zamestnancov, odpadnú im tam náklady na administratívu. Tie však prechádzajú na plecia živnostníka. Ako si možno znížiť odvody a dane, radí účtovník Miroslav Gandžala z firmy AGRICO.

Nielen auto vo firme vám zníži dane. Štátu zaplatíte menej, ak použijete tieto triky
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Samostatne zárobkovo činným osobám, ktoré v roku 2021 dosiahnu príjmy nad sumu 6 798 eur, vznikne povinnosť platiť povinné odvody od 1. júla 2022.

Odporúča sa preto tým, ktorí doteraz odvody na sociálne poistenie neplatili, podať elektronicky na predpísanom tlačive najneskôr do 31. marca 2022 oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania o tri mesiace, teda do 30. júna 2022, alebo o šesť mesiacov, teda do 30. septembra 2022, v prípade príjmov zo zdrojov v zahraničí, a tým oddialiť platenie odvodov do Sociálnej poisťovne až od 1. októbra 2022.

Ak bude mať samostatne zárobkovo činná osoba predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2021, vznikne jej pri hrubom príjme za minulý rok vyššom ako 6 798 eur povinné nemocenské a dôchodkové poistenie až od 1. októbra 2022. Nezáleží na tom, či má táto osoba predĺženú lehotu na podanie daňového priznania do 30. júna alebo do 30. septembra roka 2022. Vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výšku p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.