17.01.2019, 00:00

Jazda na cestách bude bezpečnejšia

Pokutu sto eur za používanie mobilu počas jazdy má priniesť novela zákona o cestnej premávke z dielne ministerstva vnútra. Určí aj jasnejšie určenie územia, na ktorom môžu jazdiť cyklisti s prípustnou toleranciou alkoholu v krvi, a ďalšie novinky. Niektoré z nich hodnotí pre HN dopravný analytik Jozef Drahovský.

Jazda na cestách bude bezpečnejšia
Zdroj: Pexels (Ilustračná snímka)

1. Mobily počas jazdy
Vodič nebude môcť už ani držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj, ale ani iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie. Horná hranica pokuty za používanie mobilov a podobných zariadení počas vedenia vozidla sa má zvýšiť z 50 na sto v blokovom konaní a zo sto na 200 eur v riadnom konaní. Používanie mobilov v systéme „voľné ruky“ má byť naďalej bez sankcie. Ako to hodnotíte?
Z bezpečnostného hľadiska veľmi potrebné opatrenie, lebo ak vodič drží v jednej ruke mobil a v druhej volant, tak ignoruje dávanie smeroviek a radenie rýchlosti. Na jednej strane nečakane mení smer, na druhej ide veľmi pomaly a blokuje dopravu, keďže nemá tretiu ruku na preradenie na vyššiu rýchlosť. Malo by to byť obmedzené len na ruky. Nevidím dôvod zakazovať hlasové povely.


2. Kolobežky s motorčekom
V súčasnosti je kolobežkár zaradený medzi chodcov, čo však podľa rezortu vnútra nezodpovedá povahe tohto dopravného prostriedku a pravidlám, ktoré sa na kolobežkárov s motorčekom vzťahujú. Navrhuje preto, aby sa osoba na kolobežke vybavenej pomocným motorčekom zaradila medzi vodičov nemotorových vozidiel. Rovnako tak, ako je teraz aj cyklista na bicykli s pomocným motorom alebo na segwayi – samovyvažovacom zariadení.
Keď sa pri predchádzajúcej zmene zaradila kolobežka medzi chodcov, upozorňoval som, že ide o nedomyslený krok. Teraz sa to potvrdilo a je snaha aspoň kolobežky s pomocným motorčekom dať od chodcov preč. Chodec a ani kolobežkár nie je obmedzený, pokiaľ ide o konzumáciu alkoholu.


3. Cyklisti pod vplyvom alkoholu
Cyklisti môžu jazdiť s určitým množstvom alkoholu v zastavanom území obce a na cyklotrasách. Rezort vnútra však navrhuje, aby cyklisti mohli jazdiť s týmto množstvom (0,5 promile) na cyklotrasách a v obci – od tabule, ktorá vyznačuje začiatok a koniec obce. Pod tento režim majú patriť aj osoby na kolobežkách s pomocným motorčekom a na segwayoch – samovyvažovacom zariadení.
Ide o právne spresnenie územia, kde dané pravidlo platí.


4. Zipsovanie vozidiel

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.