24.01.2019, 00:00

Čo si môžu firmy dať do nákladov v účtovníctve

Zákon o dani z príjmov nevymedzuje všetky druhy daňových výdavkov, ktoré je možné uplatniť na daňové účely.

Čo si môžu firmy dať do nákladov v účtovníctve
Zdroj: Dreamstime

Čo všetko si podnikatelia zahrnú do daňových nákladov, je neraz aj otázkou odvahy a trúfalosti. Či je ešte výdavok uznateľný alebo je už za hranicou, na tom sa neraz nezhodnú ani profesionálni daňoví poradcovia či účtovníci. Tí opatrnejší neriskujú a radšej vyhodia niektoré položky z daňových nákladov, iní pokúšajú šťastie a daňovú kontrolu.

Dôležité je dodržať pravidlo, aby náklad, o ktorý si chce daňovník znížiť základ dane, súvisel s dosahovaním, so zabezpečením a s udržaním príjmu. Každý druh podnikania si vyžaduje vynakladať iné špecifické druhy nákladov. „Bežne sa v účtovníctve takmer každého podnikateľa vyskytujú náklady na telefóny, zariadenie kancelárie, kancelársku techniku, náklady súvisiace s používaním firemného vozidla, mzdové náklady, náklady na účtovníka, právnika, reklamu, softvér, cestovné náhrady, nájomné, energie, odpisy majetku nad 1 700 eur, poistenie majetku alebo činnosti, odborné školenia a podobne. Všetky spomenuté sú daňovo uznateľnými výdavkami, ale takmer všetky sú podmienené v zákone určitým ALE,“ upozorňuje Ingrid Cicáková, daňová poradkyňa firmy ADEA tax.

Náklady osobnej potreby

Niektoré výdavky podnikateľ do daňových nákladov nemôže zahrnúť v plnej výške. Ide väčšinou o majetok, ktorý môže mať charakter osobnej potreby, sú to telefóny, automobily, kancelárska technika, fotoaparáty a podobne.


Výdavky na obstaranie majetku, jeho technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie môžu byť uplatnené do daňových výdavkov vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 percent, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely alebo v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.

Daňovník sa môže rozhodnúť, že započíta paušálne výdavky 80 percent aj v prípade, ak v skutočnosti využíva majetok na súkromné účely v inom pomere, napríklad 60 a 40 percent.

„Je to, akoby zákon uvažoval o tom, že každý podnikateľ taký

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.