14.01.2022, 18:00

Úľavy, ale aj pritvrdenie. Štát zaviedol v daniach tieto novinky, pozrite sa, čo sa týka práve vás

Od roku 2022 platí viacero zmien pri platení aj správe daní. Prinášame prehľad toho, čo sa od prvého januára zmenilo.

Úľavy, ale aj pritvrdenie. Štát zaviedol v daniach tieto novinky, pozrite sa, čo sa týka práve vás

1. Športoviská

Štát zavádza úľavu na dani z nehnuteľností pre vlastníkov športových stavieb na základe poslaneckého návrhu, ktorý zmenil legislatívu, čo sa týka dane z nehnuteľností. Ide o fakultatívnu úľavu na dani z nehnuteľností, pričom podmienkou je, aby tak ustanovila obec vo všeobecne záväznom nariadení.

2. Daň za ubytovanie

Poslanci parlamentu schválili zmeny v oblasti digitálnej platformy, paušálnej dane a dane podľa pomôcok. Ide o zavedenie nových princípov pri plnení daňovej povinnosti prostredníctvom digitálnej platformy, a to možnosť ustanovenia paušálnej dane, čo prináša zníženie administratívnej náročnosti, ako aj zavedenie určenia dane podľa pomôcok, teda ubytovacej kapacity. Zavedenie nových princípov pri plnení daňovej povinnosti prostredníctvom digitálnej platformy zabezpečí aj možnosť ustanovenia paušálnej dane za ubytovacie lôžko. Vďaka tomu sa taktiež zníži administratívna náročnosť, keďže sa zavedie určenie dane na základe ubytovacej kapacity.

3. Novela zákona o DPH

Nová legislatíva prináša zmeny, čo sa týka oznamovania bankových účtov, ručenia za daň, transpozície legislatívy Európskej únie, a to v súvislosti s Európskou obrannou agentúrou, ako aj takzvaným Buy to donate – oslobodenie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.