Eurojust (na snímke budova v Haagu) rieši najťažšie formy cezhraničnej kriminality. Stopa pri Kuciakovej vražde viedla až do Talianska.NGIMAGE
StoryEditor

Šéf Eurojustu: Kuciaka riešime

04.02.2019, 23:00
Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka naďalej pokračuje aj na medzinárodnej úrovni. V rozhovore pre Hospodárske noviny to tvrdí šéf Eurojustu Ladislav Hamran.

Vizitka: Ladislav Hamran je prokurátorom generálnej prokuratúry SR a od roku 2007 zastupuje Slovensko v Eurojuste – Agentúre Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach. Štyri roky pôsobil ako jej podpredseda a v roku 2017 ho členské štáty zvolili za predsedu. V súčasnosti je jediným Slovákom na čele jednej z 37 decentralizovaných agentúr EÚ.

Čo je Eurojust
Jeho úlohou je zvýšenie efektivity medzinárodnej justičnej spolupráce v trestných veciach. V rámci Európskej únie dohliada na kooperáciu medzi členskými štátmi najmä v oblasti cezhraničnej kriminality a organizovaného zločinu. Jeho predsedom je v súčasnosti prokurátor Ladislav Hamran.
Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka naďalej pokračuje aj na medzinárodnej úrovni. V rozhovore pre Hospodárske noviny to tvrdí šéf Eurojustu Ladislav Hamran.


Eurojust pôsobil v mnohých mediálne známych kauzách. Jednou z nich je aj prípad zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej. Akú úlohu v nej zohrával?
Vyšetrovanie v tejto veci stále prebieha a Eurojust nemôže bez súhlasu štátu zverejňovať žiadne informácie. To je zlaté pravidlo. Preto môžem potvrdiť len to, čo už slovenská verejnosť vie, a to, že sme boli požiadaní o vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu s Talianskom. Predchádzali mu intenzívne rokovania o texte a podmienkach dohody o spoločnom vyšetrovacom tíme. Trúfam si tvrdiť, že bez našej pomoci by jeho vytvorenie trvalo dlhšie.


Verejnosť vníma negatívne aj iné prípady. Útek Karola Mella, ktorý sa dnes skrýva na Belize, či Róberta Okoličányho rezonovali Slovenskom. Ako prispieva Eurojust pri ich riešení?
Nepátrame po osobách a nevydávame zatykače. Pri vydávaní osôb hlavne...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-05 15:00:00 - Feat.: - Title: Konkurzy firiem čakajú zmeny. Čo novinky prinesú v praxi a aké sú negatíva, vysvetľuje právnik 02 - Modified: 2022-08-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Český analytik Visingr pre HN: Ruská armáda stojí pred kolapsom, bod zlomu príde v auguste 03 - Modified: 2022-08-04 10:09:08 - Feat.: - Title: Český hydrológ pre HN: Riziká vzniku požiarov neustále stúpajú 04 - Modified: 2022-08-05 13:28:23 - Feat.: - Title: Nákup plynu je lotéria, minister Sulík s nami nekomunikuje, hovorí pre HN šéf zväzu výrobcov tepla 05 - Modified: 2022-08-03 12:56:04 - Feat.: - Title: Nicholsonová pre Brainee: Sulík je rád, že sa ma zbavil. O svojej politickej budúcnosti diskutujem aj s Progresívcami
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. august 2022 21:23