06.02.2019, 00:00

Taxikári už nemajú suplovať sanitky

Podnikanie formou živnosti môžu ovplyvniť aj najnovšie zmeny chystané v preprave pacientov. Ministerstvo zdravotníctva totiž plánuje zaviesť nový typ dopravnej zdravotnej služby, ktorá má pomôcť chorým.

Taxikári už nemajú suplovať sanitky
Zdroj: Pavol Funtál

Ministerstvo zdravotníctva plánuje zriadiť nový typ ambulancií na cestách. Doterajšia prax podľa jeho hovorkyne Zuzany Eliášovej ukázala, že je potrebné zriadiť ambulanciu dopravnej zdravotnej služby. „Doprava zo zdravotníckych zariadení je v súčasnosti zabezpečená na základe voľnej živnosti. Nová úprava je potrebná aj vo vzťahu k nakladaniu s osobnými údajmi pacientov,“ vraví Eliášová. Ambulancie bude môcť prevádzkovať právnická alebo fyzická osoba. Služba už nebude viazaná živnosťou. „Samozrejme, každý musí splniť zákonné podmienky, napríklad personálne či materiálno-technické zabezpečenie, dispečing a ďalšie,“ vraví Eliášová.


Samotná preprava pacientov bude podľa nej prebiehať tak ako doteraz. „Zariadenie ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti požiada o prepravu pacienta na základe žiadanky. Napríklad, ak je po operácii a potrebuje sa premiestniť do svojho bydliska, dopravná zdravotná služba jeho prevoz zabezpečí.“

Dozor ministerstva
V súčasnosti dopravná služba funguje na báze živnosti a ministerstvo zdravotníctva nemá priamu možnosť ho dozorovať. Ak sa vyskytne problém, situáciu môže skontrolovať len zdravotná poisťovňa, ktorá s dopravnou službou uzatvorila zmluvu. „Poskytovateľ bude mať po novom zákonom stanovené povinnosti. Ak ich poruší, ministerstvo už bude môcť vykonať dozor a ak sa zákonné podmienky nedodržia, bude hroziť sankcia,“ vraví Eliášová.


Rezort zdravotníctva chce dostať na cesty aj nový typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby. Je určená na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami. „

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.