14.02.2019, 15:30

Na Slovensko prichádza eKasa

Od apríla začne platiť pre podnikateľov nová povinnosť vo forme eKasy s online pripojením na systém Finančnej správy. Štátu má zvýšiť transparentnosť pri výbere daní a podnikateľom zlepšiť a zjednodušiť komunikáciu so štátom.

Na Slovensko prichádza eKasa
Zdroj: Reuters

eKasa sľubuje priestor pre technické inovácie a uľahčenie práce najmä pre malé a stredné prevádzky. Nové pokladnice prinesú okrem online pripojenia aj technické novinky. Všetky bločky z pokladníc budú najnovšie obsahovať aj QR kód, ktorý jednoducho a rýchlo umožní overiť platnosť a pravosť pokladničného bloku. Finančná správa chce zamedziť predovšetkým podvodom pri evidovaní tržieb.

Kľúčové dátumy

Od apríla 2019 sa sfunkční pripojenie na systém Finančnej správy. Zavedenie elektronickej registračnej pokladne – eKasa – sa stane povinnosťou pre všetkých od júla 2019. Aktuálne údaje Slovenskej komory daňových poradcov a Finančnej správy hovoria o tom, že v prevádzke je 230-tisíc elektronických registračných pokladníc. Približne 90-tisíc bude potrebné prispôsobiť pomocou jednoduchej aktualizácie softvéru.

V Českej republike sa tržby evidujú elektronicky od roku 2016. Po zavedení elektronickej evidencie tržieb zaznamenali zvýšenie platieb prostredníctvom platobnej karty a efektívne riešenia ponúkli aj tamojší mobilní operátori. Finančná správa sa počas prvých troch mesiacov snažila podnikom skôr dohovárať a len ich upozorňovať na vznikajúce chyby ihneď po spustení, nesnažila sa ich okamžite pokutovať.

Slovensko zastrešuje O2

Skúsenosti získané v Chorvátsku a Česku u nás zúročí mobilný operátor O2. Okrem kompletného riešenia pokladne, POS terminálu a tlačiarne otestovaných na českom aj chorvátskom trhu operátor poskytne automatické pripojenie na dátovú sieť a prípadné poradenstvo. eKasa otvorí podnikateľom najmä priestor pre inovácie. Neprinesie im len evidenciu tržieb, ale aj kompletné skladové hospodárstvo, evidenciu stolov v podniku či štatistiky predaja.

(red)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.