21.02.2019, 00:00

Družstvo o nájomnú zmluvu žiada vás

V nájmoch pozemkov sa aj v tomto roku začali uplatňovať zákonné novinky. Náhradný pozemok môžu získať i osoby, ktoré naň v minulosti nárok nemali. O právach a povinnostiach vlastníkov i o tom, čo musí obsahovať nájomná zmluva, hovoria experti.

Družstvo o nájomnú zmluvu žiada vás
Zdroj: Flickr

Odpovedá Martin Vasiľ, advokát a konateľ advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimovič & partners:

1. Platnosť zmluvy
Chcel by som začať farmárčiť a už som si vyhliadol aj pozemok, ktorý je možné obhospodarovať. Ako má vyzerať nájomná zmluva?
V platnej zmluve musí byť určenie, označenie zmluvných strán, čiže zmluva musí obsahovať určenie prenajímateľa a nájomcu. Pri fyzickej osobe musíte uviesť meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia a rodné číslo. Pri právnickej osobe nesmie chýbať obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo organizácie. Ďalej musíte uviesť parcelné číslo, výmera a druh pozemku. Ďalšími neodmysliteľnými údajmi sú výška nájomného a jeho splatnosť a aj to, či je zmluva platná na dobu určitú alebo neurčitú. Samozrejme, všetko musí byť dohodnuté písomne.

2. Nájomné a jeho úprava
Je možné platiť za prenajatú pôdu aj každý mesiac, alebo je nutné vyplatiť jej prenájom na dlhšie obdobie?
Pre prenajímateľa má veľký význam úprava nájomného. A to nielen úprava jeho výšky, ale aj určenie splatnosti. Musí byť presne dohodnuté, či sa nájomné platí mesačne, alebo len jednorazovo, napríklad za kalendárny rok. Rovnako je významná aj splatnosť, napríklad, či sa má nájomné platiť dopredu alebo spätne. Vhodné je uviesť aj to, ako má byť nájomné platené. Môže byť totiž hradené bezhotovostne na účet prenajímateľa alebo v hotovosti k rukám prenajímateľa.

3. Zvolené obdobie
S manželom by sme chceli rozšíriť naše podnikanie v poľnohospodárstve, a preto by sme si chceli prenajať ďalšiu pôdu. Na aký čas by sme mali dohodnúť nájom?
Jedným z najpodstatnejších bodov zmluvy pre prenajímateľa poľnohospodárskej pôdy je dĺžka prenájmu. Je len na vás, aký čas chcete na pozemku farmárčiť. Obyčajne sa však preferuje prenájom na dobu určitú s trvaním minimálne desať rokov.


4. Ukončenie biznisu
Mám v prenájme poľnohospodársku pôdu. Momentálne však už chcem svoje podnikanie na nej ukončiť. Môžem ju prenajať ďalšiemu záujemcovi?
Nájomca by mal brať na zreteľ to, či je na základe

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.