25.02.2019, 00:01

Pacienti budú v jednotnom informačnom systéme

Všetky potrebné údaje o pacientoch, ktoré pri vyšetreniach lekári potrebujú, budú zjednotené v novom informačnom systéme. Systém eZdravie bude kvalitnejší.

Pacienti budú v jednotnom informačnom systéme

Zdravotná starostlivosť sa dotýka každého z nás a všetci sme závislí od prístupu ku kvalitnej a časovo dostupnej zdravotnej starostlivosti. Elektronické online služby sú jedným z nástrojov, ktoré podporia a zlepšia starostlivosť o pacientov.

Register poskytovateľov
Údaje o pacientoch sú aktuálne v národnom registri poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, v národný registri zdravotníckych pracovníkov či registri prijímateľov zdravotnej starostlivosti. Ich prevádzka je však pre potreby systému eZdravie obmedzená. Neexistuje totiž kontrola všetkých údajov, čo znamená, že rovnaké záznamy môžu byť na rôznych miestach evidované úplne odlišne.

Zdravotnícke informácie
Informácie v jednotlivých registroch tiež nie sú vždy aktuálne. Národné centrum zdravotníckych informácií chce preto zaviesť nové procesy a nástroje, aby bolo možné údaje systematicky čistiť a následne automaticky získavať všetky nové potrebné informácie. Evidované budú v jednom informačnom systéme.

Zdravotná knižka
Prínosom je aj to, že pacienti sa jednoducho online dostanú ku všetkým svojim zdravotným záznamom, a to prostredníctvom takzvanej elektronickej zdravotnej knižky občana. Lekári a ďalší zdravotníci budú takto môcť údaje o pacientoch jednoducho vyhľadávať a nové informácie ihneď zapisovať. Elektronická knižka obsahuje najdôležitejšie údaje o pacientovi v elektronickej podobe a ľudia sa k nej dostanú cez Národný portál zdravia.

Občiansky preukaz
Podmienkou na prístup do elektronickej knižky pacienta je, že musia mať občiansky preukaz s elektronickým čipom s bezpečnostným ochranným kódom a čítačku. Údaje sa do knižky dostanú automaticky z informačných systémov lekární, ambulancií či nemocníc, ale aj zo systémov zdravotných poisťovní.

Identifikačné údaje
Knižka obsahuje záznamy, ktoré vytvorili zdravotnícki pracovníci, ako aj ich identifikačné údaje, aby pacient vedel, kto do nej vpisoval. Nachádzajú sa v nej aj údaje o účte poistenca a jeho vlastné záznamy. Občan tak vie, kto čo do nej zaznamenával. Keďže sa budú vedieť zdravotnícki pracovníci dostať k údajom o pacientovi veľmi rýchlo,  zlepší sa tým kvalita poskytovanej starostlivosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.