25.02.2019, 00:00

Skončili ste biznis? Toto vás čaká

Dlhší pobyt v zahraničí či zdravotné problémy môžu prinútiť podnikateľa, aby živnosť ukončil alebo prerušil. Spája sa s tým celý rad ďalších povinností – aj pod hrozbou sankcií. Dodržte pri tom nasledujúci postup.

Skončili ste biznis? Toto vás čaká
Zdroj: HN/Pavol Funtál

1. Prvá cesta vedie na živnostenský úrad, kam doručíte oznámenie.
Ak chcete prevádzkovanie živnosti pozastaviť alebo s podnikaním skončiť, stačí, ak to oznámite miestne príslušnému živnostenskému úradu. Na oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti alebo o ukončení podnikania potrebujete osobitné tlačivo. K dispozícii je nielen na živnostenských odboroch okresných úradov, ale aj na webovej stránke ministerstva vnútra. V časti určenej pre živnostenské podnikanie ho nájdete medzi formulármi pod názvom Iné vzory tlačív. Dôvody na pozastavenie živnosti môžu byť podľa Boženy Ninčákovej zo Slovenskej komory daňových poradcov rôzne. „Napríklad sezónny charakter podnikania, zdravotné problémy podnikateľa, ale aj vysoké sociálne a zdravotné odvody, ktoré podnikateľa s nízkymi príjmami príliš zaťažujú. Pri prerušení živnosti dôvod takéhoto rozhodnutia nie je potrebné uvádzať,“ ubezpečuje.

Rada HN: So živnostenským úradom môžete komunikovať aj elektronicky. Je to vhodné, ak sa zdržiavate mimo nášho územia. Musíte sa zaregistrovať na portáli slovensko.sk, mať kvalifikovaný elektronický podpis (KEP), vyplníte elektronický formulár a podpíšete ho zaručeným elektronickým podpisom. Ďalej naskenujete prílohy k návrhu vo formáte PDF, TIFF alebo RTF podpísané zaručeným elektronickým podpisom, ak sa tak vyžaduje. Viac informácií nájdete pri jednotlivých službách.

2. Živnosť môže

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.