26.02.2019, 15:21

Pracujete v Británii? Odkladajte si výplatné pásky, pracovné zmluvy a potvrdenia o dobe poistenia

Ak pracujete v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, mali by ste si overiť, či vás zamestnávateľ skutočne prihlásil na sociálne poistenie.

Pracujete v Británii? Odkladajte si výplatné pásky, pracovné zmluvy a potvrdenia o dobe poistenia
Zdroj: Reuters

Naša Sociálna poisťovňa v súvislosti s brexitom, teda vystúpením krajiny z Európskej únie upozorňuje našich občanov, aby venovali pozornosť otázkam sociálneho zabezpečenia.

Vo vlastnom záujme by ste si mali uchovať doklady, ktorými budete vedieť potvrdiť dobu zamestnania v Spojenom kráľovstve alebo aj inde v zahraničí. Teda preukázať, či ste skutočne v danej krajine pracovali.

Odkladajte si preto pracovné zmluvy, výplatné pásky, ale najmä potvrdenie o odpracovaných obdobiach a sociálnom poistení. Všetky tieto doklady vám v budúcnosti môžu pomôcť pri hodnotení vašich nárokov na dávky, či už v Spojenom kráľovstve alebo na Slovensku.

Keďže všetky detaily odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ (29. marca 2019) nie sú ešte jasné, môžu byť pre občanov dôležité všetky doklady o práci a pôsobení v tejto krajine za obdobie pred brexitom i po ňom.

Dôležité sa pre nich môžu stať i v budúcnosti, po skončení prechodného obdobia (po 31. decembri 2020) alebo neskôr, napríklad pri vybavovaní starobného dôchodku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.