StoryEditor

Vecné bremeno sa dá ľahko zneužiť

26.02.2019, 23:00
Autor:
DZVDZV
Matka darovala dcére byt s tým, že v ňom matka môže dožiť. Dcéru však situácia nezaväzuje k tomu, aby sa o matku starala. Na to, aké povinnosti a práva vyplývajú zúčasteným stranám z vecného bremena, upozorňuje Martin Vasiľ, advokát a konateľ spoločnosti Vasiľ, Šimonovič & partners.

1. V akých situáciách býva majetok zaťažený vecným bremenom
Vecné bremená zabezpečujú oprávnenému subjektu právo k cudzej nehnuteľnosti. Vlastník bremenom zaťaženej veci je tak vo svojom vlastníctve istým určeným spôsobom obmedzený. Bremeno sa najčastejšie viaže na právo prechádzať cez pozemok alebo na uloženie inžinierskych sietí na cudzom pozemku a obyčaje vzniká na základe zmluvy. Ojedinele však môže vzniknúť aj zo zákona alebo vydržaním.

2. Čo môže nehnuteľnosť zbaviť vecného bremena
Najčastejším dôvodom je zánik na základe zmluvy. Ďalej bremená zanikajú rozhodnutím nejakého orgánu alebo zo zákona. K zániku práva, ktoré zodpovedá vecnému bremenu na základe zmluvy, treba urobiť vklad do katastra nehnuteľností. Bremeno zanikne aj vtedy, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám danej osoby alebo prospešnejšiemu využívaniu jej nehnuteľnosti. Čiže ak nie je možné právo uplatňovať, bremeno zaniká. Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.

3. Ak sa zmluvné strany dohodnú na vecnom bremene, kto ju zriadi
Vecné bremeno zriaďuje na základe zmluvy jedine vlastník povinného pozemku v prospech oprávneného pozemku.


4. Kedy sa môže stať vecným bremenom osoba
Vecné bremeno sa môže zriadiť in rem, a teda sa vzťahuje na pozemok bez ohľadu na to, kto je jeho vlastníkom. Môže sa tiež zriadiť in personam. Vtedy existuje v prospech osoby, vo vzťahu ku ktorej je zriadené. Končí sa smrťou alebo zánikom danej osoby. Bremeno na osobu je najčastejšie vo vzťahu k užívaniu bytu do smrti danej osoby.

5. Čo treba splniť, aby sa mohol meniť obsah vecného bremena
Vecné bremeno, ktoré už raz vzniklo, je možné meniť len na základe písomnej dohody, napríklad dodatkom k zmluve.

6. Keď je človek povinnou osobou k bremenu, čo to znamená
Všetky povinnosti povinnej osoby sú definované v zmluve o zriadení vecného bremena, závisia teda od dohody zmluvných strán. Najčastejšie ide o povinnosť niečo strpieť alebo niečo konať či nekonať. Zmluva rieši aj prípadné náklady na zriadenie a udržiavanie vecného bremena. Priamo v nej sa uvádza, či tieto náklady bude znášať povinná alebo oprávnená osoba.

7. Ako je to so zápisom bremena do katastra
Bremeno sa vždy musí zapísať aj do katastra nehnuteľností. Vzniká totiž dvojstupňovo. V prvom rade sa na jeho vznik vyžaduje podpis písomnej zmluvy, ktorou dochádza k jeho zriadeniu. Podpis osoby, ktorá má na základe vecného bremena nejaké povinnosti, musí byť úradne overený. Následne sa bremeno zapisuje do katastra nehnuteľnosti a dňom právoplatnosti rozhodnutia o povolení vkladu dochádza k vzniku tejto vecnej ťarchy na nehnuteľnosti.

8. Kedy môže dôjsť k zneužitiu vecného bremena
K zneužitiu môže dôjsť v prípade prekročenia jeho obsahu, prípadne, ak sa nedohodnú presné podmienky vecného bremena. Môže ísť o situáciu, keď sa dohodne iba právo prechodu cez pozemok, avšak účastníci zmluvy si nedohodnú podmienky realizácie tohto práva. Je potrebné presne určiť, či je prechod bez obmedzenia alebo je časovo obmedzený alebo či je prechod možný len osobnými alebo aj nákladnými vozidlami. Ak tieto a...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-05-21 15:15:31 - Feat.: - Title: Expert na Rusko: Putin je čoraz paranoidnejší, bojí sa atentátov a stále viac sa podobá Hitlerovi 02 - Modified: 2022-05-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Analytik: Francúzsko s Nemeckom ovláda biznis. Čaká Ukrajinu „nový Mníchov“? 03 - Modified: 2022-05-19 12:57:50 - Feat.: - Title: Putin je had, ktorý čaká, kým niekoho uhryzne. Expert zároveň prezradil, čo by jadrový útok spravil s Ruskom 04 - Modified: 2022-04-19 09:45:33 - Feat.: - Title: Vojna sa potiahne mesiace, možno aj roky, hovorí expert. USA podľa neho nevedia, ako konflikt ukončiť 05 - Modified: 2021-03-22 06:07:59 - Feat.: - Title: Pre koho aktuálne platia ochranné peňažné limity
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
09. júl 2022 23:11