Polročné vysvedčenie, ktoré by mali podľa platnej vyhlášky ministerstva školstva dostať žiaci v pondelok 31. januára, odovzdajú na niektorých školách skôr. Stane sa tak napríklad na základných školách v mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, ktorých žiaci sa môžu výsledkami polročnej práce pochváliť už dnes. V deň, keď by mali dostať vysvedčenia, budú totiž prázdninovať. Do školy sa opäť vrátia v utorok 1. februára, ktorý ministerstvo školstva pôvodne stanovilo za deň polročných prázdnin. Keďže tie pripadli na utorok, ministerstvo riaditeľom škôl odporučilo presunúť ich na piatok 4. februára. Ak vyhláška umožňuje termín polročných prázdnin posunúť tak, aby nadväzoval na najbližší víkend, v prípade odovzdávania vysvedčení to de facto nie je možné. Platná vyhláška ministerstva školstva o organizovaní školského roka na základných a stredných školách totiž hovorí: V posledný vyučovací deň každého polroka sa žiakom vydá vysvedčenie. Manažérka pre komunikáciu s verejnosťou Monika Voleková zdôvodnila zmenu termínu odovzdávania vysvedčení snahou ušetriť na energiách. "Dohodli sa na tom riaditelia základných škôl spolu s mestskou časťou ako zriaďovateľom." Bez ohľadu na to, či deti dostanú vysvedčenia dnes alebo až po víkende, rodičia by podľa psychologičky Kataríny Trlicovej nemali zabúdať na jedno: Bitkou či zákazmi dieťa skôr domotivujeme, vysvedčenie však už nezmeníme.