Daňové riaditeľstvo SRArchív HN
StoryEditor

Poradíte si s daňovým priznaním typu B? Tu je vzor vyplneného tlačiva živnostníka

10.03.2019, 16:00
Príjmy malého podnikateľa, ktoré sú nad hranicou 1915,01 eura, treba priznať daniarom. Rovnako sa to týka aj príjmov z predajov či prenájmov.

Ak vám vlani zo živnosti „kvaplo” viac než 1 915,01 eura, nevyhnete sa zdaneniu týchto príjmov. Rovnaký osud však čaká i ďalšie zárobky, ak ste ich mali napríklad z predaja či prenájmu bytu, záhrady alebo trebárs garáže, podobne aj z výnosov z cenných papierov či z výhry.  S daňovým priznaním budete mať robotu aj vtedy, ak ste mali v roku 2018 ako podnikateľ stratu

Všetkých spomínaných prípadov sa týka priznanie na tlačive fyzických osôb typu B. Pri vypĺňaní formulára, a to aj elektronického, dávajte pozor, aby ste daňové priznanie zostavili kompletne a aby ste pritom neurobili banálne chyby. Finančná správa upozorňuje aj na svojej stránke, čoho sa v takej chvíli daňovníci dopúšťajú najviac.

V prvom rade si netreba pomýliť tlačivo. Časté býva aj chybné vyplnenie príloh, najmä údajov určených na sociálne a zdravotné poistenie, prípadne nesprávne označenie zdaňovacieho obdobia. Neraz sa zabudne aj vpísať DIČ alebo rodné číslo na všetkých stranách daňového tlačiva a taktiež sa nevyznačí činnosť SK NACE pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pritom jednotlivé kódy SK NACE aj názvy činností možno bez problémov nájsť na internetovej stránke Štatistického úradu statistics.sk.
Čo je ešte dôležité vylúčiť? Nekompletnosť doložených príloh alebo celkového počtu strán priznania. Osobitnou kapitolou sú omyly v prípade poukázania podielu dane neziskovej organizácii, teda darovanie časti dane vo výške dvoch alebo troch percent.
Vari najbanálnejším omylom je zabudnúť na podpisy. Osoba odovzdávajúca priznanie má dať svoj autogram nielen na koniec daňového priznania, ale aj na vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane a tiež na žiadosť v súvislosti s údajmi zameranými na sociálne a zdravotné poistenie.

Vzor kompletne vyplneného daňového priznania fyzickej osoby typu B, ktoré pre vás zostavila Finančná správa, nájdete v pondelkových HN.

01 - Modified: 2023-03-24 09:38:05 - Feat.: - Title: Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne podľa prieskumu nečakane zrýchlil 02 - Modified: 2023-03-23 23:00:00 - Feat.: - Title: Inovátori v pokrivenom podnikateľskom prostredí 03 - Modified: 2023-03-20 14:30:00 - Feat.: - Title: Podali ste zlé daňové priznanie a neviete čo s tým? Nepanikárte, tieto chyby sa môžu stať každému 04 - Modified: 2023-03-16 15:05:02 - Feat.: - Title: Americké firmy sa v Nemecku sťažujú na drahé energie. Podnikateľské prostredie vidí ako dobré len tretina 05 - Modified: 2023-03-10 18:30:00 - Feat.: - Title: Ste podnikateľ a neviete, čo si zaúčtovať do nákladov? Prinášame vám celkový prehľad toho podstatného
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
25. marec 2023 18:24