11.03.2019, 00:00

Vypĺňame daňové priznanie malého živnostníka

Ste živnostník a zarobili ste vlani viac než 1 915,01 eura? Prípadne ste mali ako podnikateľ stratu? Musíte podať daňové priznanie na tlačive fyzických osôb typu B. Pozor, zdaniť treba aj ďalšie zárobky plynúce napríklad z predaja či prenájmu bytu alebo garáže, z výhry alebo trebárs aj z výnosov z cenných papierov. Predstavujeme vám vzor priznania a postup krok za krokom, ako ho správne vyplniť.

Vypĺňame daňové priznanie malého živnostníka
Zdroj: Dreamstime

Názorný príklad
Ján Kováč je podnikateľ – živnostník, ktorý sa venuje stolárskym prácam. Nie je platiteľom DPH. Za rok 2018 mal príjmy zo živnosti vo výške 25 360 eur a preukázateľné výdavky 17 524 eur. V roku 2018 zaplatil sociálne odvody 1 780 eur a zdravotné odvody 650 eur. V roku 2018 využíval jednoduché účtovníctvo. Okrem týchto príjmov dosiahol v zdaňovacom období roku 2018 aj príjem z predaja svojej chaty, ktorý nie je oslobodený od dane, vo výške 14 330 eur. Na kúpu chaty v roku 2015?? vynaložil výdavky vo výške 10 120 eur. Ďalej získal nepeňažnú výhru z reklamnej súťaže v podobe televízora za 1 600 eur. Do zdaniteľných príjmov treba započítať hodnotu výhry zníženú o oslobodenú sumu vo výške 350 eur, čím sa dostaneme k sume 1 250 eur. Má manželku, ktorá je zamestnaná a za rok 2018 mala vlastné príjmy prevyšujúce 3 803,33 eura. Z toho vyplýva, že jej manžel si na ňu nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane. Majú dve deti, pričom nárok na daňový bonus využila manželka. Živnostník v minulom roku neplatil preddavky na daň. Vzorový príklad vypracovala Finančná správa.


Zostavenie priznania krok za krokom

Strana 1
V riadku 01 živnostník uvedie svoje pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ). V úvodnej časti priznania vyznačí v príslušnom zaškrtávacom políčku, že podáva daňové priznanie, a uvedie, že ide o daňové priznanie za rok 2018.
V riadku 03 uvedie kód SK NACE vykonávane

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.