25.03.2019, 00:00

Najlepší trik? Odložte si daň a získajte čas

Spomenuli ste si na daň až teraz alebo nemáte peniaze na jej úhradu? Potrebujete viac času na prípravu priznania? Okrem toho, že v ňom využijete nezdaniteľné sumy, bonusy či odrátanie príspevku na kúpele, vám asi najviac pomôže priznanie si o pár mesiacov posunúť.

Najlepší trik? Odložte si daň a získajte čas
Zdroj: Pavol Funtál

Živnostníci majú už len týždeň na to, aby riadne vyplnili a podali daňové priznanie. Každý, kto sa mu zatiaľ nestihol povenovať, by sa mal v týchto dňoch buď zmobilizovať sám, alebo vyhľadať odbornú pomoc. Napríklad, ak patríte medzi takzvaných paušálnych daňovníkov, ešte než prídete za účtovníčkou, pripravte si aspoň doklady vopred. Majte tiež kompletne spočítané svoje príjmy za príslušný rok – ako však upozorňujú účtovníci – nie podľa vystavených faktúr, ale treba zistiť svoj skutočný príjem podľa výpisov.

Veľakrát sa totiž stane, že si živnostník spočíta príjem podľa vystavených faktúr, no reálny stav je iný. Napríklad preto, že decembrovú faktúru dostane takmer s istotou až v januári. To isté sa týka výdavkov a platieb do fondov Sociálnej a zdravotnej poisťovne. V sumáre to znamená, že treba ovládať, aký je reálny stav za príslušný rok od 1. 1. do 31. 12. a pripraviť sa na to.

Správna lehota
Ak ste však svoju administratívu zanedbali, prípadne momentálne nemáte peniaze na zaplatenie dane, úplne najlepším riešením, ako na to, je priznanie si posunúť. Základná lehota na podanie tlačiva je tri mesiace od konca zdaňovacieho obdobia – pre podnikateľov. Pre nepodnikateľov je to kalendárny rok, čiže lehota 31. marec. Lehota sa posúva na nasledujúci pracovný deň, ak 31. marec pripadne na sviatok alebo deň pracovného pokoja. V tomto roku je možné odovzdať priznanie najneskôr v pondelok 1. apríla.


Dôleži

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.