27.03.2019, 17:31

Mladí farmári očakávajú, že pôdu od fondu získajú automaticky. No neoverujú si, za akých podmienok

  • „Mladým farmárom chýbajú informácie,“ tvrdí Adriana Šklíbová, generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu.
  • Ten do dnešného dňa prijal 95 žiadostí mladých farmárov o nájom pôdy, pričom 13 z nich už podpísalo návrh nájomnej zmluvy.
  • Na čom najčastejšie žiadosti farmárov stroskotali? Aj na to sme sa opýtali šéfky fondu v exkluzívnom rozhovore.
Mladí farmári očakávajú, že pôdu od fondu získajú automaticky. No neoverujú si, za akých podmienok
Zdroj: Reuters

Počet vybavených žiadostí mladých farmárov sa pohybuje v nižších číslach. Čo je za tým?

Z nášho pohľadu sú to nedostatočné informácie. Do dnešného dňa bolo na Slovenský pozemkový fond doručených 95 žiadostí od mladých farmárov, no návrh nájomnej zmluvy bol pripravený len pre 13 z nich. Farmári často nepredložili potrebné podklady, nekomunikujú so Slovenským pozemkovým fondom, alebo nemajú v danom území prenajatú pôdu či pôdu vo vlastníctve. No zásadnejším nedostatkom sa javí byť aj to, že mladí farmári často netušia, čo je v kompetencii Slovenského pozemkového fondu. Výsledkom sú tak opravné žiadosti a časové presahy pri posudzovaní či vybavovaní týchto žiadostí.

Znamená to, že chýbajú informačné zdroje?

Zdrojov informácií je dosť. Skôr by som povedala, že neznalosťou žiadateľov je, kde tieto informácie hľadať, prípadne na koho sa obrátiť. Mnoho z týchto informácií nájdu žiadatelia aj na našej webovej stránke, kde máme sekciu venovanú práve mladým poľnohospodárom, nájdu tu jednak aké podmienky musia splniť, aby mohli o nájom pozemku požiadať, ale aj vzory týchto žiadostí. Uvedomujeme si však, že je potrebné zapojiť všetky dostupné komunikačné cesty, aby fenomén chýbajúcich informácií nepretrvával.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu ​Adriana Šklíbová.

Napríklad?

V spolupráci so Združením mladých farmárov na Slovensku (ASYF) aktuálne realizujeme sériu školení, kde so svojimi kolegami vysvetľujeme mladým poľnohospodárom kompetencie Slovenského pozemkového fondu. Na školení vidia komplexný prierez legislatívou týkajúcou sa práve ich záujmov – teda to, ktoré zákony sa ich dotýkajú a aké podmienky musia splniť, aby mohli o nájom pôdy požiadať. Ale takýchto aktivít, robíme oveľa viac. Ako príklad spomeniem minuloročné školenia pre generálnu prokuratúru v Košiciach, Zvolene a Nitre, odbornú konferenciu - Pozemkové právo z pohľadu Slovenského pozemkového fondu v Nitre, medzinárodnú vedeckú konferenciu Slovensko – krajina neznámych vlastníkov pod záštitou rektorky SPU v Nitre, či konferenciu Rozvoj cestovného ruchu na ORAVE 2018. Súčasťou všetkých prezentačných aktivít sú propagačné materiály so základnými informáciami o Slovenskom pozemkovom fonde.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.