31.03.2019, 18:00

Budete medzi tými, komu pridajú na dôchodku?

Ako sa bude vyvíjať ďalšie zvyšovanie penzií, kto dostane pridané a kedy? Zostáva valorizačný mechanizmus rovnaký ako minulý rok? Tieto otázky určite zaujímajú každého dôchodcu. Viac o zmenách pre tento rok si prečítate v pondelok 1. apríla v Hospodárskych novinách.

Budete medzi tými, komu pridajú na dôchodku?
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Novinkou pre tento rok je nový výpočet vianočného príspevku. Zákon, ktorý sa pripravuje, by ho mal navýšiť na dvojnásobnú úroveň v porovnaní so súčasným mechanizmom, vrátane jednorazového zvýšenia. Jednorazový nárast už bude priamo zakomponovaný vo vzorci na výpočet vianočného príspevku. Maximálna suma vianočného príspevku teda bude 200 eur.

Zmena nastane aj pri výsluhových dôchodkoch. Po novom by sa mali v rokoch 2019 až 2021 zvyšovať pevnou sumou. Predpokladá to návrh zákona z dielne ministerstva vnútra, ktorý je na pripomienkovaní v Národnej rade. Od roku 2022 by sa zasa mali navyšovať percentuálne v závislosti od dôchodcovskej inflácie.

Výsluhové dôchodky sa budú viazať na kombináciu princípov solidarity a zásluhovosti. Princíp zásluhovosti sa prejaví u tých, ktorých služobný pomer trval viac ako 15 rokov.

Namiesto vyrovnávacieho príplatku pre starodôchodcov sa má vypočítavať takzvaný fiktívny dôchodok. Zmeny v pôvodnom návrhu zákona o sociálnom poistení predstavila jedna z predkladateliek návrhu poslankyňa Irén Sárközy. Návrh prináša odstránenie diskriminácie pre penzistov, ktorí majú nárok na nižší dôchodok ako dôsledok rozdelenia ČSFR.

Viac v pondelok 1.4. v Hospodárskych novinách

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.