02.04.2019, 00:00

Určité kategórie penzistov získajú viac

Vianočné príspevky, ale aj penzie súvisiace s odpracovanými rokmi a dôchodkovým poistením v Českej republike. To sú novinky, vďaka ktorým si v tomto roku môžu prilepšiť tisícky penzistov. O podrobnostiach hovoria odborníci.

Určité kategórie penzistov získajú viac
Zdroj: Reuters

1. Vianočný príspevok
Pri ktorých dôchodkových sumách môžeme tento rok očakávať zvýšenie?
Novinkou v tomto roku bude nový výpočet vianočného príspevku. Pripravujeme zákon, ktorým by sa mal oproti súčasnému mechanizmu navýšiť na dvojnásobnú úroveň, vrátane jednorazového zvýšenia. Jednorazový nárast bude zahrnutý vo vzorci na výpočet vianočného príspevku. Jeho maximálna suma dosiahne 200 eur. Znamená to, že okrem zdvojnásobenia sumy vianočného príspevku ho bude dostávať viac penzistov. Doteraz bola hranica nároku 60 percent priemernej mzdy. V tomto roku sa zvýšila na 65 percent. Horná hranica dôchodku, do ktorej budete mať nárok na príspevok, tak bude 658,50 eura, keďže priemerná mesačná mzda vlani bola 1 013 eur. Nárok na uvedený príspevok získajú tí, ktorých úhrn dôchodkových príjmov neprekročí spomínanú sumu. Malo by to byť 1,3 milióna osôb.

2. Vyrovnanie súm
Ľuďom, ktorí pracovali v Českej republike, sa majú upraviť podmienky vyplácania dôchodku. Čo konkrétne sa má zmeniť?
Navrhovaná úprava má nahradiť doterajší „vyrovnávací príplatok“ vyplácaný v takýchto prípadoch tzv. starodôchodcom. Namiesto tohto príplatku sa má vypočítavať takzvaný fiktívny dôchodok. Malo by to odstrániť diskrimináciu penzistov, ktorí dostávajú nižší dôchodok v dôsledku rozdelenia ČSFR. Doterajší vyrovnávací príplatok totiž mohli získať iba tí poistenci, ktorí mali do dňa rozdelenia, do konca roku 1992, minimálne 25 rokov československého poistenia. Podmienku pritom mohli splniť iba ľudia narodení do roku 1952, nie mladší. Takýto stav bol v rozpore s ústavou. Po novom by sa mala výška dôchodku určiť tak, že sa najskôr vypočíta fiktívny dôchodok, na ktorý by mal penzista nárok, ak by sa jeho doby poistenia, odpracované roky ako i náhradné doby, nedelili medzi Českú alebo Slovenskú republiku, ale všetky by sa zohľadňovali na Slovensku podľa slovenského zákona tak, ako je to aj pri iných poistencoch pracujúcich na Slovensku. Od fiktív

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.