02.04.2019, 17:50

Predaj pôdy sa uvoľnil. Štát si neustrážil podmienky, ktoré limitovali najmä cudzincov

Čo sa zmenilo v prevodoch poľnohospodárskych pozemkov, sa dočítate v mimoriadnej prílohe Pôda a majetok, ktorú nájdete v stredu v HN.

Predaj pôdy sa uvoľnil. Štát si neustrážil podmienky, ktoré limitovali najmä cudzincov

S pôdou už možno na Slovensku slobodne obchodovať. Najnovšie sa totiž môžu k nej dostať i ľudia, ktorí nemajú s agrobiznisom nič spoločné. Umožnila to nová situácia, ktorá nastala po tom, ako Ústavný súd nedávno odhalil protiústavnú klauzulu. Tá prikazovala, že na predaj a kúpu pôdy sa donedávna vzťahovali dosť prísne limity. Ktoré? Majitelia pôdy, ktorí predaj či kúpu realizovali pred 11. februárom, keď ešte neplatil protiústavný nález Ústavného súdu, museli postupovať podľa starej klauzuly. Znamenalo to, že ak parcelu predávali agropodnikateľovi mimo svojej obce alebo osobe, ktorá sa nezaoberala agrárnym podnikaním, museli absolvovať zložité ponukové konanie. Tento proces fungoval cez štátny portál ministerstva pôdohospodárstva.

Komplikovaný mechanizmus prevodov pôdy neplatil jedine vtedy, ak sa prevádzali pozemky napríklad na blízke osoby. Teda na deti, súrodencov či rodičov, respektíve, ak šlo o spoluvlastníkov parcely. Iba v týchto prípadoch nebolo podmienkou žiadne ponukové konanie.
Toto je už minulosťou.
Aká je situácia dnes? Všetky obmedzenia padli. Podrobnosti vám priblížime v mimoriadnej prílohe Pôda a majetok, ktorú nájdete v stredajších HN. Dočítate sa v nej nielen o zmenách v predajoch a v kúpe pôdy, ale rozoberáme v nej aj rady, ako si ochrániť pozemok pred špekulantmi, navrhujeme riešenia expertov pri pozemkových sporoch a venujeme sa aj téme pozemkových úprav - kde všade a kedy ich možno očakávať po tom, ako im dala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná zelenú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.