09.04.2019, 09:15

SOPK na adresu antibyrokratických balíčkov: Vplyv na zlepšenie podnikateľského prostredia je minimálny

Od júna 2017 do februára 2019 prijala vláda tri balíčky antibyrokratických opatrení, je ich celkom 94, ktoré by mali usporiť podnikateľom okolo 100 miliónov eur. Ich vplyv na zlepšenie podnikateľského prostredia je však minimálny, tvrdí Július Kostolný, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.  

SOPK na adresu antibyrokratických balíčkov: Vplyv na zlepšenie podnikateľského prostredia je minimálny
Zdroj: Dreamstime

Antibyrokratický balíček, ktorý má postupne odbúrať byrokraciu na úradoch. Mnohé výpisy si už úrady medzi sebou poskytujú, nevyžadujú ich už od občanov či podnikateľov. Július Kostolný, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory  hodnotí balíčky všeobecne pozitívne.

„Návrhy z dielne Ministerstva hospodárstva síce uľahčujú život podnikateľom, ale ich vplyv na zlepšenie podnikateľského prostredia je minimálny,“ vraví Kostolný. 

Väčšina podnikateľov ich podľa Kostolného chápe ako logické odstránenie administratívnych nezmyslov, ktoré malo byť urobené už dávno.

„Berieme to skôr ako samozrejmosť, než výraznú podporu podnikania. Za významnejšie opatrenia je treba považovať digitalizáciu verejných dokumentov a ich automatické posúvanie medzi úradmi štátnej a verejnej správy, zjednodušenie administratívnych konaní v oblasti hygienických predpisov pri zakladaní podnikateľských prevádzok či úpravy stavebných konaní.“

Záver SOPK: Ministerstvo hospodárstva SR urobilo záslužnú prácu, ale dnes v podnikaní rozhodujú dane, odvody, cena práce, vymožiteľnosť práva, jednoduchá administratíva založená na digitalizácii procesov. Antibyrokratické balíčky pomohli a budú pomáhať, ale cítiť z nich, že pri ich prijímaní malo rozhodujúce slovo ministerstvo financií a jeho snaha nenarušiť príjmovú stránku rozpočtu.

 Viac sa o antibyrokratických balíčkoch a reakciách podnikateľov dočítate v dnešnom (9. 4.) vydaní Hospodárskych novín. 

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.