15.04.2019, 00:00

O penziu sa zaujímajte rok vopred

Každý rok pribúdajú noví dôchodcovia, ktorí si musia požiadať o penziu. Kto sa však začne obzerať po svojich dokladoch v poslednej chvíli, riskuje predĺženie jej vybavovania.

O penziu sa zaujímajte rok vopred
Zdroj: Reuters

Nová právna úprava určujúca dôchodkový vek sa vzťahuje na ľudí narodených po 31. decembri 1956. Dôchodkový vek ľudí narodených v roku 1957 bude teda 62 rokov a šesť mesiacov. Predĺženie veku sa naďalej nevzťahuje na tých, ktorým súčasný zákon umožnil zachovať znížený dôchodkový vek: ľudia, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, do I. a/alebo II. kategórie funkcií a ženy v závislosti od počtu vychovaných detí.

Skoré vybavenie
Ak v tomto roku dosiahnete dôchodkový vek a o to, ako si vybaviť penziu, sa začnete zaujímať až teraz, je už pomaly neskoro. Ako zdôrazňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne, zaujímať sa o dôchodok treba zhruba rok pred dovŕšením penzijného veku. „Až od tohto dátumu môže byť v pobočke spísaná žiadosť o starobný dôchodok.“

Ešte predtým je potrebné skontrolovať si prostredníctvom Informácie o stave a o zmenách individuálneho účtu poistenca, či má poisťovňa o vás evidované všetky obdobia dôchodkového poistenia a vymeriavacie základy, z ktorých ste odvádzali poistné. Údaje sú totiž potrebné na správne určenie nároku na samotný dôchodok a na výpočet jeho výšky. Ak sa oň začnete zaujímať včas, môžete si prípadné chýbajúce doklady doplniť ešte pred spísaním žiad

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.