Zameranie geodeta
Situácia: Už niekoľko rokov sa so svojím susedom prieme o to, kde sa končí moja a kde sa začína jeho záhrada. Ako riešiť tento spor o hranice pozemku?
Riešenie: Takúto situáciu je v prvom prípade nutné odkonzultovať s geodetom a dať si pozemok zamerať podľa katastrálnej mapy. Prípadne je vhodné zistiť, prečo sú v katastrálnej mape odchýlky a nepresnosti a čo k nim viedlo, teda čo bolo právnym podkladom. Ak by ste ani na základe týchto skutočností nevedeli so susedom nájsť spoločnú reč, môžete sa ešte obrátiť na súd. Ten následne rozhodne v spore o hranicu pozemku a určí aj vlastnícke práva. Takýto spor môže rozhodnúť s konečnom platnosťou len súd.
Prechod cez pozemok
Situácia: K mojej záhrade nevedie žiadna iná cesta, len cez susedov pozemok. Sused si však neželá, aby som vkročil na jeho pozemok a zakázal mi cezeň aj prechádzať. Aký je postup v takejto situácii?
Riešenie: Ak v tejto situácii nemáte inú možnosť, ako sa dostať na svoj pozemok, môžete sa obrátiť na príslušný súd, aby rozhodol o zriadení vecného bremena práva prechodu cez susedný pozemok. Podmienkou úspechu na súde je, že skutočne žiadny iný, ani sťažený, prístup na váš pozemok neexistuje.
Prístupová cesta
Situácia: S manželkou sme kúpili rodinný dom na dedine. Nie sme však vlastníkmi prístupovej cesty a jej majiteľ bráni nám aj ostatným susedom, ktorých domy tiež ležia pri jeho ceste, aby sme ju využívali. Ako to riešiť, môže nás vlastník cesty takto obmedzovať?
Riešenie: V zásade platí, že majiteľ nehnuteľnosti, ktorou je v tomto prípade cesta, má právo nesúhlasiť s tým, aby jeho majetok používal niekto iný. Zároveň však platí, že pok...
Zostáva vám 85% na dočítanie.