09.05.2019, 00:00

Ak chcete stavať na pôde, musíte si to obhájiť

Pôda, aj tá najkvalitnejšia, sa dostáva pod stavby rodinných domov. Predtým však musí prejsť schvaľovacím procesom.

Ak chcete stavať na pôde, musíte si to obhájiť
Zdroj: Dreamstime

Na poľnohospodárskej pôde sa stavať nesmie. Najskôr sa musí vyňať z pôdneho fondu a o tom rozhoduje okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, ktorý každú pôdu odňať vždy nemusí. Chráni ju nielen zákon o ochrane pôdy, ale dôležitý je aj územný plán, ktorý určuje využitie pozemku. Na tieto veci si treba dať pri výhodnej kúpe akože „stavebného“ pozemku veľký pozor. Ak si aj myslíte, že záhrada nie je poľnohospodárskou pôdou, lebo na liste vlastníctva sa o poľnohospodárskej pôde nič nepíše a na pozemku je len burina, môžete sa mýliť. Kúpite ho a budete nepríjemne prekvapený, keď vám obec nevydá stavebné povolenie.

Zmena klasifikácie
Ak chcete stavať na ornej pôde, na vyznačenie zmeny poľnohospodárskeho druhu pozemku v katastri je potrebné buď právoplatné rozhodnutie, záväzné stanovisko, alebo stanovisko orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy a tým je pozemkový a lesný odbor okresného úradu. „Postup závisí aj od toho, či sa orná pôda nachádza v zastavanej časti obce, alebo mimo nej,“ upozorňuje Úrad geodézie, kartografie a katastra. Ak je totiž v zastavanej časti, potrebné je pre zmenu druhu pozemku v katastri súhlasné stanovisko pozemkového a lesného odboru so zmenou. Ak je mimo obce, katastrálnemu odboru sa predkladá už rozhodnutie tohto odboru o zmene druhu pozemku. Zároveň musí mať vlastník vyhotovený geometrický plán na odčlenenie časti pozemku pod stavbou.


Úrad príslušný na rozhodnutie
Malé zábery pôdy s jednorazovou zmenou druhu pozemku do 15 m2 nevyžadujú rozhodnutie o odňatí, na ich zápis do katastra postačuje stanovisko pozemkového a lesného odboru ako orgánu ochrany pôdy. „Rozhodnutie alebo stanovisko vydáva v správnom konaní, a to na základe žiadosti vlastníka,“ upozorňuje Richard Lazúr z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Sú však aj prípady, keď sa začne konanie o zmene druhu pozemku aj z vlastného podnetu. „Žiadosť o vydanie stanoviska či rozhodnutia o zmene druhu pozemku, či rozhodnutia o odňatí pôdy je v zmysle správneho poriadku podaním a zákon o ochrane pôdy konkretizuje, aké prílohy musí v jednotlivých konkrétnych prípadoch obsahovať,“ objasňuje Lazúr. Pripomína tiež, že pôda je chránená Ú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.