Predstavte si situáciu, že spoluvlastníte pozemok, zistíte však, že medzi spoluvlastníkmi sú aj neznámi vlastníci. Čo s tým? Nezistených vlastníkov môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Jednak sú to pozemky, ktorých vlastník je známy, ale miesto jeho trvalého pobytu alebo sídlo nie sú známe, jednak môže ísť o pozemky, ktorých vlastník nie je vôbec známy. Tieto pozemky spravuje Slovenský pozemkový fond, prípadne, ak ide o lesné pozemky, iný správca.
Neznáma adresa
Poďme najprv k situácii so známym vlastníkom, pri ktorom však nie je známy jeho trvalý pobyt. „Ak je vlastník známy, ale miesto jeho trvalého pobytu alebo sídla nie sú známe, alebo ak pri vlastníkovi nie sú evidované iné osobné údaje než meno a priezvisko, katastrálny odbor okresného úradu zapíše chýbajúce identifikačné údaje na základe žiadosti a po predložení príslušných dokladov,“ vysvetľuje predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra Mária Frindrichová. Ako dodáva, aby sa naplnil katastrálny zákon, teda aby boli údaje zapísané v katastri hodnoverné, prípadne aj záväzné, je potrebné, aby sa aj identifikačné údaje o vlastníkoch do katastra zapisovali na základe relevantných verejných a iných listín.
Znamená to, že žiadateľ by mal na zápis identifikačných údajov predložiť spomínané listiny. Ako dôvodí predsedníčka, tie totiž spĺňajú uvede...
Zostáva vám 85% na dočítanie.