Máte pozemok s viacerými spoluvlastníkmi? Viete, čo robiť, ak odhalíte medzi nimi aj neznámeho vlastníka? Ako vysvetľuje predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra Mária Frindrichová, ak je vlastník známy, ale neznáme je miesto jeho trvalého pobytu alebo sídla, alebo ak je pri ňom evidované len meno a priezvisko, na okresný úrad treba dať žiadosť a predložiť príslušné dokumenty či listiny. Úrad potom nové údaje zapíše alebo opraví.
Ide však o to, aby boli informácie zanesené do katastra hodnoverné. Preto treba, aby sa aj identifikačné údaje o vlastníkoch do katastra zapisovali len na základe relevantných verejných a iných listín. Len tie spĺňajú požiadavku na právnu relevanciu. Okrem verejných alebo iných listín preukazujúcich vlastnícke právo môže ísť aj o iné dokumenty. Napríklad o overené fotokópie rodných listov, sobášnych listov, úmrtných listov, listiny preukazujúce vlastníctvo právnych predchodcov a iné dostupné údaje.
Ako postupovať v rôznych situáciách pri ochrane svojho vlastníctva? Kam sa obrátiť pri podozreniach z podvodu na pozemkoch? Kde si môžete odsledovať zmeny v katastri?
Tieto informácie nájdete v servisnej prílohe HN EXPERT v dnešných Hospodárskych novinách.