27.05.2019, 00:00

V akom veku odídeme do starobného dôchodku

Prevažnej väčšine žien, ktoré v súčasnosti odchádzajú do dôchodku, sa ešte stále znižuje dôchodkový vek v závislosti od počtu detí.

V akom veku odídeme do starobného dôchodku
Zdroj: Reuters

Po nedávnej zmene Ústavy sa na Slovensku zavádza horná hranica dôchodkového veku, takzvaný strop. Do penzie budeme môcť odísť vo veku 64 rokov. Dôchodkový vek žien sa znižuje – a bude aj naďalej znižovať – v závislosti od počtu vychovaných detí, maximálne však o 18 mesiacov.

Nespokojná matka
„Vychovala som dve deti a v auguste budem mať 58 rokov. Môj vek odchodu do dôchodku však dnes nie je určený – podľa kalkulačky Sociálnej poisťovne ho bude možné určiť až po 31. októbri 2019,“ napísala do redakcie čitateľka HN. Zdá sa jej nespravodlivé, že sa vek žien, ktoré vstupovali do systému za určitých podmienok, bude ešte vždy odďaľovať. „Dokonca som sa dozvedela, že aj pri stropovaní veku by som mala ísť do penzie až ako 63-ročná.“ Nechápe prečo, keďže už v tomto roku odchádzajú bezdetné ženy do dôchodku skôr, a to už pol roka po tom, ako dovŕšia 62 rokov.


Je to skutočne tak. V tomto roku bezdetné ženy, ale aj ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, môžu nastúpiť na dôchodok už pol roka po tom, ako dosiahnu vek 62 rokov. Ak to bude v prvej polovici roka, keďže k dosiahnutému veku 62 rokov si musia pripočítať ďalších šesť mesiacov, splnia uvedenú podmienku dokonca ešte v tomto roku. To isté sa týka aj

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.