06.06.2019, 00:00

Dáta sa po novom posielajú do chráneného úložiska

V lokálnom zariadení, teda v pokladnici podnikateľa, musí byť po novom chránené dátové úložisko. Ukladajú sa v ňom dátové správy a ostatné údaje vytlačené alebo odoslané online registračkou. Tie sa budú uchovávať aj v eKase Finančnej správy.

Dáta sa po novom posielajú do chráneného úložiska
Zdroj: Dreamstime

Novinkou, na ktorú si budú musieť podnikatelia zvyknúť, je chránené dátové úložisko. Ako zdôrazňuje Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy, úložisko má zabezpečiť najmä ochranu neodoslaných dátových správ pred ich modifikáciou alebo zmazaním. „Okrem dátových správ sú v ňom uložené ostatné doklady vytlačené alebo odoslané cez pokladnicu. Napríklad objednávky, dodacie listy a iné,“ vymenúva hovorkyňa.

Stop falšovaniu
V chránenom dátovom úložisku sa môžu ukladať napríklad predbežné účty. Dnes je ich odovzdanie zákazníkovi za prijatú tržbu v rozpore so zákonom. Niektorí podnikatelia podobné doklady zneužívajú a evidenciu tržieb tak obchádzajú. Chránené úložisko má zabezpečiť, aby – ak sa už takéto doklady vydali – boli aj uložené a slúžili ako dôkazný prostriedok v konaní o pokute. Dátové úložisko má minimalizovať možnosti vydávania falošných dokladov a chrániť tak poctivých podnikateľov, ktorí si plnia svoje povinnosti.


„Konkrétny ,tvar‘ alebo konštrukcia dátového úložiska nie sú určené,“ informuje Skokanová. „Možno použiť aj internú pamäť mobilného zariadenia, musí však splniť zákonné požiadavky

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.