10.06.2019, 00:00

Istota zisku? Založte si radšej eseročku

Akú formu podnikania si vybrať? V tom sa odborníci zhodujú – založte si eseročku. Ako uvádza advokát Jan Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners, nielenže poskytuje vyššiu ochranu majetku spoločníka, ale umožní aj jednoduchší rozvoj biznisu. Ak sa podnikateľ rozhodne skončiť s podnikaním, môže eseročku predať aj so ziskom.

Istota zisku? Založte si radšej eseročku
Zdroj: Dreamstime

Na rozbeh podnikania má vplyv viac vecí. Napríklad budúci predpokladaný príjem, od ktorého sa odvíja, koľko daní zaplatíte. Potom aj to, v akom rozsahu chcete podnikať. Budete napríklad zamestnávať viac ľudí? V prípade podnikania v poľnohospodárstve jestvuje okrem štandardných spôsobov aj podnikanie formou samostatne hospodáriaceho roľníka podľa osobitného predpisu.


V inom režime sú napríklad lekári. Nejde o živnosť, ale zasa o podnikanie podľa osobitných predpisov. To, či sa lekár rozhodne podnikať ako fyzická osoba podnikateľ alebo ako právnická osoba – v eseročke –, závisí od daňových a odvodových ukazovateľov. Niektoré profesie, napríklad advokáti či daňoví poradcovia, môžu zasa využiť licenčnú zmluvu na autorské dielo.

Pozrite si porovnanie plusov a mínusov pri rôznych formách biznisu

A) Podnikanie na živnosť
Založenie živnosti je podstatne rýchlejšie a jednoduchšie, napríklad pri vedení účtovníctva – vedie sa iba jednoduché. V tomto roku si môžete uplatniť paušálne výdavky do 60 percent, ale len do sumy 20-tisíc eur.


Dane a odvody
Základná sadzba dane z príjmov fyzickej osoby je 19 percent. Túto sadz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.