StoryEditor

Podeľte sa s ľuďmi aj o majetok firmy

11.06.2019, 00:00
Podiel na imaní firmy je jeden zo spôsobov, akými si obchodná spoločnosť môže udržať alebo aj získať špičkových ľudí, ale aj takých, ktorých profesie sú na pracovnom trhu žiadané.

Vlastniť kúsok firmy je pre zamestnancov motivujúce. Vedia, že sa spolupodieľajú na vlastnom. Ak sa poskytne takýto benefit, má vždy jasné pravidlá. A ako sa k nemu dopracovať? Najčastejšie po pevne stanovených odpracovaných rokoch či na základe dosiahnutých cieľov.


„Niektoré firmy dovoľujú do spoluvlastníckeho pomeru vstúpiť len top manažérom, iné povolia zamestnancom kúpiť si špeciálne zamestnanecké akcie, ktoré nie sú voľne obchodovateľné na trhu,“ vraví Mária Mary Balušinská, poradkyňa pre oblasť Zákonníka práce z Recruitment Partners.


Niektoré firmy dávajú tento benefit zamestnancom pri zvláštnych príležitostiach, napríklad pri prechode na top manažérsku pozíciu alebo pri významných pracovných jubileách. Zamestnanecké spoluvlastníctvo je podľa Balušinskej významným podporným činiteľom na udržanie pracovného pomeru so zamestnancom.

„Ak majitelia spoločností predajú určitý podiel zamestnancom, musia rátať aj s možnými následkami. Preto majú mnohé firmy viazané vlastníctvo podielu na imaní firmy trvaním pracovného pomeru. Chránia sa teda zmluvnou podmienkou, že ak zamestnanec ukončí pracovný pomer, musí nadobudnuté podiely predať naspäť firme,“ hovorí poradkyňa.

Akcie bez hlasovacieho práva
V ďalších podnikoch sa chránia tak, že ponúknu zamestnancom len akcie bez hlasovacieho práva. Zvyknú to podľa Balušinskej uplatňovať väčšie spoločnosti. „Aké majetkové podiely vo firme môže mať človek, ktorý je v zamestnaneckom ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Smer a Progresívne Slovensko spája sporný krok. Ak jeden z nich povedie štát, odskáču si to banky 02 - Modified: 2023-09-25 17:30:00 - Feat.: - Title: Pri drahých hypotékach banky prehodnotili poplatky. Po voľbách hrozí nepríjemné vyhrotenie s dosahmi na ľudí 03 - Modified: 2023-09-25 11:44:45 - Feat.: - Title: Vyrieši nespavosť a zlé trávenie: Mak by ste si nemali servírovať len na buchtách či koláčoch 04 - Modified: 2023-09-23 13:30:00 - Feat.: - Title: Nechce sa vám behať po úradoch? Po novom si môžete zistiť všetko o penziách z domu 05 - Modified: 2023-09-20 15:19:16 - Feat.: - Title: Lepšia náladu, štíhlejšie telo a pevnejšie zdravie: pozrite sa, prečo sa oplatí saunovať
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. september 2023 19:45