19.06.2019, 00:00

Ak urbariát nedoručí zmluvy včas, hrozí pokuta

Pozemkové spoločenstvá vlastníkov súkromných lesov mali doručiť nové zmluvy na okresné úrady. Ak tak neurobili, hrozia im aj tisícové pokuty.

Ak urbariát nedoručí zmluvy včas, hrozí pokuta
Zdroj: Dreamstime

Vlastníci súkromných lesov, ktorí na nich hospodária cez pozemkové spoločenstvá, majú najneskôr do konca tohto mesiaca prispôsobiť svoje zmluvy novele zákona. Ak doteraz nestihli zvolať valné zhromaždenia a neprispôsobili svoje zmluvy novele zákona, môžu sa pripraviť na pokutu od okresného úradu. Zmluvy treba totiž doručiť do 30 dní po zmene na lesný a pozemkový odbor, teda najneskôr do 31. júla.

Meniť musia celé zmluvy
„Treba si uvedomiť, že pozemkové spoločenstvá mali na prispôsobenie svojich pomerov novele zákona až ročnú prechodnú lehotu. Ak sa teraz, tesne pred koncom tohto prechodného obdobia, dostávajú do časovej tiesne, nie je to vinou zákona,“ vraví Martin Illáš z ministerstva pôdohospodárstva. Pripomína aj, že v mnohých prípadoch pozemkové spoločenstvá musia upraviť väčšinu ustanovení zmluvy a stanov, pretože s obľubou do týchto svojich dokumentov kopírovali celé ustanovenia zákona. Tie sa však novelou tak zmenili, že zmluvy a stanovy už nebudú v súlade so zákonom. „Dátum vykonania úprav je dátumom zmeny. Ak spoločenstvo neprispôsobí svoje pomery novele zákona do 30. júna 2019 a do 30 dní neoznámi túto skutočnosť okresnému úradu, ten uloží spoločenstvu pokutu od 100 eur do tritisíc eur.

Aké kroky musia urobiť
Zmeny spočívajú najmä v doplnení a úprave niektorých ustanovení zml

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.