25.06.2019, 16:47

Chcete lacný pozemok? Dajte si pozor na nástrahy

Lúky, háje, lesy či pôda. Stávajú sa žiadanou komoditou. Niekedy je ich kúpa skôr otázkou životného štýlu ako otázkou finančného zisku. Ak uvažujete aj vy nad takouto investíciou, kúpte si Hospodárske noviny už túto stredu (26. júna) a dozviete všetko o tomto type investícií.

Chcete lacný pozemok? Dajte si pozor na nástrahy
Zdroj: Dreamstime

Pri každej kúpe pozemku existujú základné údaje, ktoré si treba vopred zistiť.

Ako prvé si treba overiť či je pozemok v zastavanom území obce (intraviláne) alebo mimo zastavaného územia obce (extraviláne) a aký je územný plán danej lokality.

Ten vám dá odpoveď na otázku, či môžete zrealizovať svoj plán.

Ďalším údajom je práve typ ochrany, ktorá sa na územie vzťahuje.

„Všetky tieto informácie sú na liste vlastníctva alebo sa dajú zistiť aj na portáloch Úradu geodézie, kartografie a katastra,“ radí Zuzana Jakabíková z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

V každom prípade je lepšie poradiť sa s odborníkom, ako sa spoliehať až na dodatočné preverenie skutočného stavu pozemku.

„Prekonzultovať sa dá aj prípadná úpravu územného plánu. Za konkrétne vydávanie rozhodnutí sú však zodpovedné príslušné úrady, okresné a stavebné,“ vraví Jakabíková.

Pri tomto type nehnuteľností môžu byť určitým rizikom zaužívané vlastnícke pomery. Aké?

Všetko o tomto type pozemkov sa dozviete už túto stredu z Hospodárskych novín. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.