Dreamstime
StoryEditor

Dopyt po sezónnych brigádnikoch rastie, preto počas prázdnin môžete zarobiť viac

05.07.2019, 00:01
Autor:
(msa)(msa)
V lete stúpa záujem o brigádnikov, firmy hľadajú ľudí na sezónne práce, ako náhradu za dovolenkujúcich zamestnancov, ale aj na trvale neobsadené pozície. Tomu zodpovedá aj rast zárobkov brigádnikov o desiatky percent.

Študenti sa nemusia obávať, že by si cez leto nenašli u nás brigádu. Pretrvávajúca rekordne nízka nezamestnanosť pod päť percent všeobecne tlačí mzdy nahor. Počas prázdnin sa k tomu pridáva faktor vysokého dopytu po sezónnych zamestnancoch najmä v službách a v agrorezorte. „Cena brigádnickej práce stúpa v letných mesiacoch o 20 až 30 percent, v niektorých prípadoch dokonca až o 50 percent,“ konkretizoval Branislav Jančuška z personálnej agentúry Grafton Slovakia.

V hlavnom meste je počas brigády mimo leta štandardom 4 - 5 eur za hodinu. V prázdninovom období podľa Jančušku nie je výnimkou ani sadzba nad 6 eur. „Samozrejme, mimo Bratislavy sú tie položky predsa len o čosi nižšie,“ upresňuje.

Voľných pozícií pre študentov je dosť

Firmy napriek tomu majú problémy obsadzovať voľné pozície. Ponukou dočasných miest sa usilujú riešiť nielen absenciu kmeňových zamestnancov počas dovolenkových mesiacov, ale aj celkový nedostatok pracovných síl. 

„Študenti sa naozaj nemusia obávať, že by si nezohnali brigádu,“ konštatuje odborník z Graftonu a dodáva, že u prázdninujúcich chlapcov sú najčastejšími pozíciami tie na kúpaliskách či v akvaparkoch a celkovo pri pomocných činnostiach v odvetví cestovného ruchu, najviac v hoteloch, reštauráciách a kaviarňach. Dievčatá sa tiež najviac uplatňujú ako obsluha v reštauráciách, kaviarňach, baroch, hoteloch a rôznych špecifických prevádzkach s občerstvením (zmrzlinárne a podobne), ale aj v samplingu, teda ponúkaní vzoriek kozmetických a potravinárskych produktov. 

„Neplnoletí študenti hľadajú možnosť prázdninového zárobku predovšetkým v službách, obchode, cestovnom ruchu, hotelierstve a gastronómii alebo vo výrobných firmách, ale len v prevádzkach na jednu zmenu a s jednoduchými manuálnymi prácami, hoci za nočnú či víkendovú prácu môžu získať značné príplatky. Brigády si študenti zväčša koncipujú na jeden prázdninový mesiac,“ vymenúva Jančuška.

Pretrváva malý záujem o manuálne práce a agrorezort

Najviac brigádnických pozícií je k dispozícii vo výrobe, logistických a zákazníckych centrách a obchode. Skúsenosti personalistov ukazujú, že nielen v lete brigádnici zväčša nemajú priveľký záujem o manuálnu prácu. Ponúkaných pozícií je pritom v tejto oblasti neporovnateľne viac a ich ohodnotenie sa príliš nelíši od administratívy. Menší záujem o manuálne brigády je daný aj tým, že firmy v čoraz väčšej miere umožňujú študentom platené stáže v nimi študovanom odbore a takéto pôsobenie je cenným prínosom pre profesijný životopis.

Ešte vypuklejší nepomer medzi ponukou a jej využívaním pretrváva vo farmárstve. „Možností v iných sektoroch je viac ako kedysi, preto brigády v poľnohospodárstve strácajú na príťažlivosti. Historicky platí, že príjmy v tomto odvetví nepatria k tým najatraktívnejším a zároveň sú prakticky bez výnimky spojené s pomerne namáhavou manuálnou prácou,“ upozorňuje personalista z Graftonu. Fenoménom, ktorý má na túto situáciu významný vplyv, sú podobné a napospol lepšie platené brigády v zahraničí.

01 - Modified: 2024-06-06 09:00:00 - Feat.: - Title: Pri brigádnickej práci je rozdiel, či ste študent alebo dôchodca. Prečo je to tak? 02 - Modified: 2024-05-09 09:40:39 - Feat.: - Title: Barmanka v klube na intrákoch: Chodia k nám aj starší páni, ktorí skúšajú šťastie u študentiek 03 - Modified: 2024-05-02 17:47:41 - Feat.: - Title: Parížska univerzita odmietla požiadavky študentov o Izraeli, tí chystajú hladovku 04 - Modified: 2024-04-29 14:00:00 - Feat.: - Title: Aplikácia, ktorú potrebuje každý študent. Vďaka nej zistíš, na ktoré vlaky sú už bezplatné lístky vypredané 05 - Modified: 2024-04-20 08:00:00 - Feat.: - Title: Máš v škole zlé známky? Štúdia ukazuje, že nemusíš byť úplne na vine ty, ale tvoje priezvisko
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
13. jún 2024 06:20