08.07.2019, 00:00

V sceľovaní pôdy by mali nastať zmeny

Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na pozemkové úpravy z eurofondov. Ministerstvo pôdohospodárstva zároveň pripravuje materiál na ich komplexné riešenie. Vypracovalo tiež návrh zákona, ktorý by mal priniesť ďalší posun vpred.

V sceľovaní pôdy by mali nastať zmeny
Zdroj: Dreamstime

Vlastnícke práva
Konanie o pozemkových úpravách je vzhľadom na jeho jednotlivé fázy komplikované. V praxi často nastávajú prípady, keď nie je možné zistiť právneho nástupcu vlastníka pozemku, ktorý zomrel. Konanie sa tak zbytočne predlžuje, dokonca aj na niekoľko rokov. Preto sa navrhuje, aby sa v takýchto prípadoch písomnosti doručovali verejnou vyhláškou, čím sa konanie o pozemkových úpravách výrazne urýchli.

Údaje z evidencie
Návrh jednoznačnejšie špecifikuje, v ktorých prípadoch musí nájomca poskytnúť údaje z evidencie Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Pozemkové úpravy
Ďalšie legislatívne zmeny sa týkajú združenia účastníkov pozemkových úprav. Vzhľadom na zákon o registri právnických osôb nie je možné evidovať prípravný výbor v registri združení účastníkov pozemkových úprav.


Pozemky pod stavbami
Zmeny by mali nastať aj v majetkoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky. Ide totiž o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.