09.07.2019, 00:00

Gál pripravuje ďalšiu zmenu obchodného registra

Vymažú sa staré právne formy, ako sú národné výbory, obecné podniky či hospodárske zariadenia. Denisa Gerši, ministerstvo spravodlivosti

Gál pripravuje ďalšiu zmenu obchodného registra
Zdroj: TASR

Zmeny v zápisoch
Oprávnenie na podnikanie, teda predmet činnosti, sa po novom získa zápisom do nového registra právnických osôb. V súčasnosti je potrebný zápis do obchodného registra. Po prijatí novely tak firmy nebudú musieť pri zmene predmetu podnikania meniť údaje v živnostenskom a v obchodnom registri. Postačí len zápis zmeny v živnostenskom registri.

Perex: Výlučne elektronické podania či výmaz mŕtvych spoločností a všetkých fyzických osôb z obchodného registra, to sú novinky pri zápise firiem.
Len nedávno schválená novela zaviedla pre podnikateľov povinnosť zapísať do obchodného registra ich majiteľov, takzvaných konečných užívateľov výhod. Minister spravodlivosti Gábor Gál napriek tomu opätovne otvoril zákon o obchodnom registri a prichádza s ďalšou novinkou. Zmena je zatiaľ v prípravnom štádiu, ale ak prejde, obchodný register bude komunikovať výlučne elektronicky a prečistí sa od neaktívnych firiem. Má priniesť povinne elektronické podávanie návrhov na zápis údajov do obchodného registra a výlučne elektronickú podobu zbierky listín.


Nový zákon v príprave
Začiatkom júna spustil minister Gál medzirezortné pripomienkové konanie. Pokiaľ všetko pôjde dobre, legislatívny proces by sa mal ukončiť budúci rok a zákon začne platiť 1. júla 2020. Dôvod na zmenu je podľa rezortu spravodlivosti jasný. „Cieľom je v záujme ochrany najmä malých a stredných podnikateľov bojovať proti daňovým podvodom vytvorením podmienok na potieranie nečestných praktík pri likvidáciác

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.