09.07.2019, 09:01

Ako overiť pokladničný doklad z eKasy

Pokladničný doklad z eKasy - virtuálnej registračnej pokladnice a online registračnej pokladnice - je možné overiť rýchlo a jednoducho. Stačí si stiahnuť do mobilného telefónu aplikáciu Over doklad a ktokoľvek zo zákazníkov sa automaticky môže stať kontrolórom.

Ako overiť pokladničný doklad z eKasy
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Všetky bločky vytvorené v systéme eKasa nesú unikátne QR kódy, pomocou ktorých je možné ich spätné overenie. Každý QR kód v sebe nesie odkaz na vydaný blok v databáze Finančnej správy. V aplikácii Over doklad stačí nasnímať QR kód na bločku a na displeji mobilného zariadenia sa doklad zobrazí v elektronickej podobe. Zákazníci si takto môžu porovnať, či je na vydanom doklade to isté ako na elektronickom. Ak tomu tak nie je, je možné po vyplnení údajov vydaný doklad odoslať na preverenie Finančnou správou.

Vďaka overovaniu zákazníkmi môže Finančná správa odradiť tých podnikateľov, ktorí by chceli zákazníkom dávať falošné bločky, prípadne inak podvádzať pri používaní eKasy. Keďže smartfóny a tablety už dnes vlastní drvivá časť populácie, šanca na odhalenie podvodníkov významne narastá. Finančná správa predpokladá, že v súvislosti so spustením eKasy sa bude počet overení bločkov so vzrastajúcim počtom pripojených pokladníc neustále zvyšovať.

K dnešnému dňu eviduje Finančná správa 10 749 stiahnutí aplikácie. Prostredníctvom aplikácie bolo už overených 36 035 pokladničných dokladov vydaných v systéme eKasa. Finančná správa prijme v systéme eKasa denne približne 2,5 milióna pokladničných dokladov, systém eKasa spoľahlivo funguje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.