10.07.2019, 00:00

Prednosť má vždy dohoda s agropodnikom

Dostať sa k vlastnej pôde je pomerne zložité. Už aj preto, že neraz ju vlastníte s desiatkami iných spoluvlastníkov. Ak by ste však za svoje pozemky v katastri chceli súvislú plochu, dá sa to. Na postup upozorňujú pracovníci pozemkového a lesného odboru Okresného úradu v Nitre.

Prednosť má vždy dohoda s agropodnikom
Zdroj: Dreamstime

A. Vlastníte poľnohospodársku pôdu v celku
Ak vlastníte v katastrálnom území poľnohospodársky pozemok v celku, ktorý užíva agropodnikateľ, roľník alebo družstvo a chcete na ňom hospodáriť, mali by ste si zvoliť tento postup.

1. V prvom rade musíte zistiť, či je pozemok prístupný z existujúcej cesty, ktorá je v katastri nehnuteľností evidovaná v takzvanom stave C-KN.


2. Ďalej si musíte overiť, či nie je viazaný nájomnou zmluvou aj či náhodou predošlý vlastník, od ktorého ste pozemok odkúpili alebo ste ho zdedili, nemal podpísanú nájomnú zmluvu. V takom prípade totiž prechádzajú práva a povinnosti z nájomnej zmluvy aj na vás ako nového vlastníka.


3. Predpokladajme teda, že nájom sa skončil a pozemok je aj prístupný z cesty. Svoj zámer užívať ho ako vlastný oznámte na pozemkovom a lesnom odbore okresného úradu, pod ktorý katastrálne územie patrí, a dajte si pozemok zamerať geodetom. Po zbere úrody alebo na konci hospodárskeho roka vstúpite do užívania.

B. Máte parcely na rôznych miestach katastra, o ktoré sa delíte so spoluvlastníkmi
Ako máte postupovať, ak vlastníte na rôznych miestach spoluvlastnícke podiely na poľnohospodárskom pozemku a rozhodnete sa hospodáriť a obrábať pôdu sami.

1. Dá sa to až potom, čo sa váš nájom na jednotlivé rozdrobené podiely na pozemkoch s agropodnikom alebo družstvom ako nájomcom vašich pozemov skončil. Musíte mu doručiť najskôr písomnú žiadosť o uzatvorenie podnájomnej zmluvy. Kópiu žiadosti súčasne doručíte aj na vedomie na pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu. Rovnako postupujte, ak niekto užíva vašu pôdu bez nájomnej zmluvy.


2. Nájomca – družstvo, agropodnik alebo doterajší užívateľ bez nájomnej zmluvy – je potom povinný vyčlen

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.